Category Archives: ДЕСТИНАЦИИИ

Индонезија го има најдобриот хотел на светот (ФОТО)

Комплексот хотели “Nihivatu” кој се наоѓа на индонезискиот остров Sumba,   400 километри источно од Бали, втор пат по ред е прогласен за најдобар хотел во светот од страна на специјализирано списание Travel + Leisure.

Направен е по моделот на старите куќи на островот, покриени со слама, но секоја соба има приватен базен. На располагање на гостите им стои и сурфање,часови по јога, јавање, риболов, спа услуги, патувања ….  Повеќе информации за хотелот  може да најдете на нивниот веб сајт.

Извор : http://www.travelandleisure.com 

 

Лиужоу – Шумскиот град кој започнува да се гради во Кина

Кина започна да го развива првиот ,,Шумски град,, чија основна цел е борба против загадувањето на воздухот. Шумскиот град  дизајниран од Стефано Боери, оживува во Лиужоу, провинцијата Гуанкси на 175 хектари по должината на бреговите на реката Лиу. Се очекува да биде завршен во 2020 година.

Околу 1 милион растенија од 100 различни видови и 40 000 дрвја ќе бидат засадени во Шумскиот град. Фирмата на дизајнерот Стефано Боери која ги постави првите концептуални семиња во градот тврди дека Шумскиот град Лиужоу може да апсорбира над 10 000 тони CO2 и други загадувачи годишно, а од растенијата би можело да се произведува до 900 тони годишно кислород.

Но, не се само луѓето оние кои ќе имаат корист од развојот на овој град. Имено, различните видови птици од областа Лиужоу ќе добијат нов дом што ќе доведе до зачувување на биолошкта разновидност.

Секако, жителите на овој град нема да живеат во згради од дрвја и лисја, туку овој град ќе им ги пружи сите удобности на модерниот град вклучувајќи го и брзиот електричен воз. Шумскиот град ќе се потпира на геотермална енергија за напојување на внатрешните системи за климатизација, а соларните панели ќе обезбедат електрична енергија.

Изградбата на ваков град во индустриските центри во земјата ќе биде вистински тест за практично решавање на проблемите со загадувањето во Кина каде што околу 1.1 милиони луѓе годишно ги губат своите животи како резултат на ефектите од смог и нечист воздух.

 

НЕВООБИЧАЕНИ УБАВИНИ ВО СВЕТОТ

1.Прекрасна илузија на подводниот водопад во Маврициус

Па речиси, тоа е всушност само илузија … но изгледа сосема реално. Како слика создадена од самата мајка природа, островот Маврициус се наоѓа на 2.000 километри од југоисточниот брег на Африка, во близина на Мадагаскар.

Причината за ваквата илузија е поврзана со локалните песочни и слични наслаги кои протекуваат низ областа и ја менуваат бојата на водата, така што изгледа како водопад.

2.Индонезиски вулкан од чиј кратер еруптира сина лава

Сулфурните гасови согоруваат на такви високи температури што овој вулкан во Индонезија избива со сина лава.

3.Виножитно дрво – овие австралиски еукалиптус дрвја се познати по нивната единствена, мулти-обоена кора.

4.Цветни пустини во Чиле

Цветната пустина е климатски феномен што се јавува во пустината Атакама, Чиле. Феноменот се состои од расцутување на широк спектар на цвеќиња помеѓу месеците од септември до ноември, во годините кога врнежите се невообичаено високи.

5.Голема сина дупка во Белиз

Големата сина дупка е дестинација од светска класа за рекреативни нуркачи привлечени од можноста да се нурне во кристално чисти води и да се видат огромен број видови морски животни вклучувајќи тропски риби и спектакуларни корални формации.Има  кружна форма, во широчина над 300 метри и длабочина од 125 метри. Најголемата светска природна формација од ваков вид, Големата сина дупка е дел од поголемиот резервен систем за корален гребен, и е заштитена со УНЕСКО.

Наташа Костовска

 

Прекрасни дестинации – Arraial do Cabo, Бразил (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Arraial do Cabo е општина која се наоѓа блиску до Рио де Жанеиро во Бразил. Има население од 27.715 и вкупна површина е 160 квадратни километри. Во оваа бразилска држава има прекрасни плажи кои вреди да се посетат.

 

 

 

Филмското студио Paramount го отвори првиот хотел (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Филмското студио Paramount, познато е по филмовите како што се Невозможна мисија, Форест гамп и Кум,  одлучи да се прошири и во угостителската дејност со отворање на нова групација на хотели – Paramount Hotels & Resorts.

Првиот во низата на хотели е  отворен во Бодрум, Турција. The Bodrum by Paramount Hotels & Resorts има 135 луксузни соби со панорамски поглед кон морето, како и посебни вили. Сите луксузни вили се со големина од 195 квадрати до 900 квадрати, опремени со сопствени внатрешни и надворешни базени, турска бања и соба за масажа.

Извор: DivianArts.com

Ferrari Land нов уникатен забавен парк (ФОТОГАЛЕРИЈА)

На 7 Април во близина на Барселона е отворен нов забавен парк Ferrari Land на на површина од преку 70.000 m2.  Станува збор всушност за проширување  на постоечкиот и надалеку познат парк Port Aventure.

Страшниот ролеркостер кој изгледа како болид на Ферари, е најголемата атракција на Ferrari Land. Брзината која ја постигнува е застрашувачка, па така од 0 до 180 километри на час ќе постигнете само за 5 секунди! Таа брзина ја постигнувате кога возот ќе ве крене на 112 метри височина, а потоа ќе ве спушти доле….

Извор: www.portaventuraworld.com

 

Пијалок од 10.000 долари

Хотелот Algonkvin  кој се наоѓа во Њујорк во својата понуда има пијалок од 10.000 долари! Станува збор за мартини со мраз, но тој не се сервира со маслинка, туку со дијамант. Пијалокот се служи на сребрен послужавник, а келнерот задолжително нос бели ракавици.  Доколку сакате да уживате во овој пијалок, морате да го нарачате 72 часа порано.

Извор: Вистина.мк

Плажата Зрче – Балканската Ибица (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Островот Паг и плажата Зрче познати и како Хрватската Ибица е една од најпознатите летни атракции за млади каде забавата е неизбежна. Млади луѓе,музика, забава до раните утрински часови, светски познати ди-џеи, море, прекрасни плажи,убави девојки и момци…се дел од она што овој хрватски остров може да ви го понуди.

А, забавата и журките се посебна и приказна сама за себе. Недалеку од Новаља, на прекрасната плажа Зрче летото се претвора во “фабрика за забава“. Клубовите по плажите се домаќини на фестивалите и најпознатите ѕвезди од светската клубска сцена.

 

Аурора Ресорт и СПА

Аурора Ресорт и СПА е првиот ресорт во Ре­публика Македонија граден како ре­зул­тат на долгогодишното искуство на менаџерскиот тим од Аурора Турс на по­ле­то на бизнис патување, одмор, ре­лак­сација и задоволство. Комплекс во кој се вградени многу љубов, знае­ње, енергија и желба за постигнување на врвни резултати.

Хотелот е позициониран покрај Беровското езеро, во природното опкружување на на­далеку познатата Беровска борова шума, на надморска височина од 1062 метри, во срцето на еден од само четирите постоечки светски кислородни ко­ри­до­ри. Изграден од природни еле­мен­ти, со употреба на вулкански камен и дрво, оплеменет со различни видови на ра­с­тенија и дрва кои го претвораат во прек­расна ботаничка градина, тој пре­т­ставува вистинска планинска хар­мо­нична бајка.

Комплексот претставува целина од по­ве­ќе градби како рецепција, ресторан, СПА центар и вили во кои се сместени различни типови на соби, сите оп­ре­мени со модерен мебел, бања, тераса, мини бар, ТВ, WIFI интернет, опрема за кафе и чај и др.

 

 

300 долари за секој турист

Причината за тоа е одбележување на стогодишнината откако овие острови станаа дел од САД, кои ги купија од Данска за 25 милиони долари во злато.

300 долари туристите нема да добијат во готовина, туку во форма на разни ваучери, кои можат да ги потрошат на нуркање, излети и слични активности.

Оние кои на островите ќе се најдат во текот на март, кога ќе се оддржи свеченоста по повод одбележувањето на јубилејот, ќе добијат и посебен подарок, но се уште не се знае за што станува збор.

Островот се состои од неколку острови, од кои најголеми се Сент Кроа, Сент Џон и Сент Томас. На овие три острови има 35 хотели и сите се согласиле да учествуваат во оваа понуда.