Category Archives: СПОРТ

Вардар ниже победи (ВИДЕО)

Европскиот првак Вардар вечерва во СЦ„Јане Сандански“, триумфира против француски Нант, тимот во кој игра  на македонскиот капитен Кирил Лазаров со 27-23.

Најдобри поединци кај Вардар беа голманот Штербик кој имаше 11 одбрани меѓу кои и 2 седмерци и пикерот Мораеш со 6 погодоци.

КОМПЛЕТНА СТАТИСТИКА

Гигов фантастично бранеше, Костески погодуваше

Екипата на Селка Спор продолжува да победува во турското првенство. Денес убедливо на гостински терен беше совладана екипата на МЈК Хентбол со 31:21.

Голманот Виктор Гигов имаше блескава партија со 15 одбрани и беше најдобар поединец на натпреварот. Десното крило Костески исто така  одигра уште еден одличен меч и постигна 5 погодоци. Со оваа победа екипата на Селка најавува високи амбиции во турскиот шампионат сезонава.

Дерби триумфи за Селтик, Атлетико и Тотенхем

,,Олд фирм дербито на ,,Иброкс има голема традиција и ривалитет помеѓу двете екипи, па гостинот на оваа средба со рутински 2 : 0 стигнаа до трите бода со головите на Австралиецот Томас Рогиќ во 50 минута каде се најде на вистинско место и шутираше неодбранливо под пречката за водсво од 1:0. Домашниот состав фрли на една карта и во вториот дел во нападот заигра ветеранот Кени Милер, но и тој потег беше залуден, бидејќи Грифиц на 10 минути до крајот ги постави конечните 2:0 и продолжува серијата на непобедливост, а и уште од сега титулата е на праг за зелено-белиот тим од Глазгов.

Шпанското дерби на ,,Ванда Наполитано новиот стадион на Атлетико Мадрид уште на самиот старт се покажува како таличен, па средбата против Севилја беше само продолжување на серијата на победи на овој стадион. По првото бледо полувреме, вториот дел започна фуриозно и со гол за домаќините уште во првата минута, по грешката на Нзонзи, Јаник Караско умешно му ја украде топката тргна гон противничкиот гол,го заобиколи голманот Рико и шутираше во празната мрежа за откривање на резултатот. На 20 минути до крајот до тогаш незабележливиот на терен Антоан Гризман ја затресе противничката мрежа за ставање на печат на овааа средба и нова победа за Атлетико.

Лондонското дерби Вест Хем 2 : 3 Тотенхем мина во драматичени супер интересен финиш, бидејќи по лесното водство на гостите од ,Вајт Харт Лејн со головите на Хари Кејн во 34 и со нов гол во 38 минута, а потоа и со нов гол во второто полувреме во 60 минута преку Ериксен, се чинеше дека тука е некаде крајот на надежите за домашниот состав, но така не мислеше Чичарито кој го намали резултатот во 65 минута со погодок со глава, за пет минути подоцна во 70 минута гостинскиот дефанзивец Серж Орие да направи непромислен старт за вторт жолт картон и нова надеж за домаќините да направат нешто повеќе.  Фудбалерот повеќе во поле го искористија во 87 минута кога по нафрлувањето на Мусаку интернационалецот од Сенегал Кујате шутираше под пречката на Јорис, но на крај се покажа само за минимален пораз на овој натпревар и нов притисок кон Славен Билиќ и неговото останување на менаџерското место во Вест Хем.

Предраг Јанчески

Македонката Александра Симева победник на ,,Дуд Бол Дубровник”  

Во Дубровник се одржа кампот на Горан Иванишевиќ победникот на Вимблдон од 2001 година за деца до 13 годишна возраст, каде Македонија имаше свој преставник во Александра Симева kоја се прикажа во одлично светло и беше победник во женска конкуренција, а победник во машка конкуренција беше швеѓанецот Тобијас Валин.

На овој турнир учествуваа преставници од 48 земји и станува камп кој го посетуваат голем број на таленти од цела Европа. За победниците освен предвидените одличја ќе има ваучер за тренинг центарот на Горан Иванишевиќ.

ВИДЕО од примањето на наградите.

Прв настап за Работнички на Еврокупот

Парма го направи своето меѓународно деби денеска и беше домаќин на Работнички во Перм. Работнички мора многу да надоместат во вториот натпревар против Парма во Скопје, губејќи го првиот натпревар во Русија со разлика од 25 поени – (8-63). Френк Геинс беше главниот виновник, постигнувајќи 23 поени за тимот на Перм, со Коди Милер кој постигна 16 поени, од Работнички најефикасен беше Костов со 22 поени.

 На половина од првиот период, домаќините имаа водство од 11-10 над Работнички со речиси никакви празни места да се видат на трибините.Иван Ухов и Коди Милер го завршија првиот период со придонес за водството на Парма на 24-17.

Силниот старт на третиот период за Парма резултираше со зголемување на водството на 50-36. Играта почнуваше да излегува од рацете на Работнички, кој се бореше,но сепак победата заврши во рацете на Русите.

 

Наредниот натпревар е во Скопје на 27 септември од 19:30
 
Автор: Наташа Костовска

,,Давеникот”  со победа над Металург

Ракометниот тим на Војводина кој се повратници во Сеха лигата после четири одиграни кола стигна до првата победа. Пред натпреварот со Металург го сменија нивниот прв тренер заменувајќи го со првиот негов поможник Кукиќ па овој нивен потек беше позитивна шок терапија за тимот. Најдобри поединци кај домаќините беа голманот Перовиќ со 8 одбрани, потоа искусното крило Стојановиќ со 6 гола и Трифковиќ со 4 постигнати гола. Додека кај нашиот преставник Арсиќ имаше 11 интервенции, а Кузмановски со 5 постигнати гола беше најдобар поединец.

Кај Металург никако не профункционира шутот од седум метри каде имаа очајна реализација од 2/6 а исто така нападот немаше решенија за цврстата дефанзива на противникот. Крајниот резултат Војводина 21 : 19 Металург е сосема заслужена победа на домаќините но сепак на крај ракометарите немаа со кого да ја прослават победата, од причина што во салата имаше неколку десетици луѓе кои го проследија натпреварот. Металург имаше шаренолик состав за да ги зачуваат силите и вниманието кон престојниот дуел од Лига на Шампиони против Бешикташ во Борис Трајковски, но сепак со директните конкуренти за висок пласман ќе треба да се освојуваат подови, бидејќи сега се на половичен успех од две победи и два порази.  

Комплетна СТАТИСТИКА

Извор: seha-liga.com

Вардар 100%

Европскиот првак Вардар вечерва во СЦ “Јане Сандански” ја оствари и четвртата победа во регионалната СЕХА лига, против екипата на Татран Прешов со 32:28. Кај Вардар по 4 голови, постигнаа Циндриќ, Шишкарев, Фереира, Карачиќ и Борозан.

Комплетна статистика од мечот на следниот ЛИНК.

Извор: seha-liga.com

 

Нови предизвици за кошаркарските клубови

Периодов започнуваат натпревари во рамки на ФИБА , како што се Лигата на шампиони и Европскиот Куп. Два скопски клуба ќе земат учество ,односно КК Карпош Соколи ќе се натпреварува во Лигата на Шампионите, а КК Работнички во Европскиот Куп. Од женските клубови, ЖКК Бадел ќе учествува на меѓународен турнир во Бор, Србија.

Лигата на шампиони започнува од денес за тимовите од 16 земји кои треба да поминат преку трите фази на претквалификација само за да стигнат до редовната сезона. Соколите го започнуваат престојниот предизвик денес, против естонскиот Калев и натпреварот ќе се одржи во спортскиот центар Борис Трајковски од 17 часот. Дополнително беше изјавено дека влезот ќе биде слободен за сите посетители кои сакаат да искажат подршка. Наредниот натпревар е на 21 септември каде што ќе играат на гостински терен со Калев. Доколку постигнат успех , во втората фаза ќе се натпреваруваат против Алба (Унгарија), а во третата со Пинар (Турција). Карпош Соколи има еден од највозбудливите играчи во Лигата на шампионите од минатата сезона, а тоа е Тадеус МекФејден кој играше за ПАОК.
 

За КК Работнички Европскиот куп ќе започне во вторник на 21 септември, каде што ќе си ги одмерат силите со руската Парма, а по 6 дена ќе бидат домаќини во Скопје. По серијата од две натпревари во квалификацискиот круг 1, победничкиот тим на секоја комбинација ќе се пресели во квалификацискиот круг 2, каде што ќе им се придружат на уште 10 дополнителни тимови. Десетте победници во квалификациите за квалификацискиот круг 2 ќе имаат загарантирани места во регуларната сезона, која ќе се состои од 32 тимови.

Екипата на Бор од Србија, организира меѓународен турнир во женска кошарка “Пиџа – Жикајло” кој ќе се одржи на 23 септември и на кој ќе настапат 4 екипи: ЖКК Бор(Србија) ЖКК БАДЕЛ 1862 (Македонија) ЖКК Бановичи (Босна и Херцеговина) ЖКК Студент (Србија) Првиот натпревар БАДЕЛКИ го играат од 10ч. токму против домаќинот на овој турнир, додека останатите две екипи ќе ги одмерат силите од 12ч.

 Извор: ЖКК Бадел 1862, FIBA Eurocup

Наташа Костовска 

Нашата репрезентација на СП за кајак

Нашата сениорска репрезентација од 27.09-01.10, ќе настапи на светското првенство за кајак слалом , спуст и слалом крос во Пау-Франција. Репрезентацијата во состав Александар Златаров, Борче Мирчевски, Љубомир Спасиќ, Енис Небиовски вчера вечер се упати кон Пау, каде недела дена ќе тренираат на патеката каде ќе се одвива светското првенство, а водич на тимот е Роберт Папазов. Им посакуваме среќа на нашите репрезентативци на престојното светско првенство!

Извор: фејсбук профил Елена Чуркоска

Извештај од ракометната ЛШ (ВИДЕО)

Монпелје – Металург    32:22

Комплетна СТАТИСТИКА

Висла Плок – Вардар  22:26

Комплетна СТАТИСТИКА

Мотор Запорожје – Чеховски Медведи    36:23

Кадетен Шафхаузен – Елверум    36:30

Кристијанштад – ППД Загреб    28:28

Мешков Брест – Киелце    28:25

Цеље ПЛ – Веспрем    31:39

(Манасков 2 гола)

Фленсбург – Алборг    30:27

Скјерн – Динамо Букурешт    39:28

Горење Велење – Адемар Леон    23:22

Бешикташ – Спортинг    26:30

(Прибак 2 гола)

Кил – ПСЖ    22:25

Нант – Пик Сегед  30:26

(Лазаров 2 гола)

Р.Н.Левен – Барселона    31:31

(Талески 1 гол – Ристовски 16 одбрани)

Идеален тим на колото во ЛШ

Лево крило   Доминик Клајн Нант
Лев бек Стипе Мандалиниќ ППД Загреб
Среден бек Мате Лекај Веспрем
Десен бек Холгар Гландорф Фленсбург
Десно крило Кевин Гуликсен Елверум
Пикер Хендрик Пекелер Р.Н.Левен
Голман Сирил Думулан Нант

Најубави 5 голови во 1 коло:

Најдобрите 5 одбрани во 1 коло на следниот ЛИНК.

Извор: EHF , EHF TV