Category Archives: ЗАБАВА

Најбрзите тобогани на светот (Видео)

Смешни инсерти – НБА 2017

Дури и најдобрите играчи имаат лоши денови.

Наташа Костовска

Најлесниот велосипед на светот

Фабриката Fairweel Bikes од Туксон, Аризон го произведе најлесниот велосипед на светот кој тежи само 2,72 килограми. Оваа тежина знаеме дека е доста полесен од оние натпреварувачките (тркачки) и професионални велосипеди кои во просек тежат околу 8  килограми. Тајната на неговата леснотија лежи во јаглеродните влакна и титанот од кои целиот велосипед е направен.  Заради наведените материјали од кои се произведува велосипедот, многу е веројатно да тој не се најде во масовна продажба затоа што цената на еден ваков вид на велосипед би изнесувал приближно 45.000 долари. Рамот целосно е изработен од карбон фибер и има титаниумски бандаши со десетобрзински пренос.

м-р Ангелче Гушев-kineziologija.mk

Горила од зоолошката во Далас знае да танцува (ВИДЕО)

Ешли Ор сними видео во зоолошката градина во Далас од горилата Зола која прави потези слични на брејкденс.

Light Balance ја освоија Америка (ВИДЕО)

Групата Light Balance со својот светлечки -танчерски настап на Америка има талент го воодушевија жирито и фановите ширум светот. За три дена нивното видео на ју-туб каналот  достигна гледаност од преку 4 милиони прегледи.

Венчаница од 700.000 долари

Минатиот викенд  се омажи Викторија Сваровски со нејзиното момче Вернер Мурза на спектакуларната свадба во Трс. На свадбата доминираа дијаманти и секако „Сваровски“ кристали.

Викторија е наследничка на “кралството Сваровски”.

Сепак, венчаницата на Викторија е она за што најмногу се зборува. Фустанот тежок 46 килограми со вградени невројатни половина милиони „Сваровски“ камења, чинел 700.000 евра.

Фотографии од венчавката на годината го преплавија Инстаграм, а венчаницата ги воодушеви сите трендсетери на социјалните мрежи.

Наум Петрески со гостилница во Скопје ,,Кај Науме”

Естрадниот уметник Наум Петрески отвори гостилница во Скопје ,,Кај Науме”, а свеченото отварање го имаше на 7-ми јуни. Ова ќе биде убаво место за сите боеми, љубители на храна со пријатна и опуштена атмосвера како и прекрасна македонска песна .

Петрески е докажан пејач, да му посакаме дел од тој успех да го има и во угостителството.

Филмот Wonder Woman руши рекорди

Филмот „Wonder Woman“ на режисерката Пети Џенкинс заработи 100,5 милиони долари на бокс-офисот во САД и Канада, што е најдоброто прикажување на филм од женски режисер. Претходно рекордот го држеше 50 Shades of Grey.

Иако Wonder Woman не го достигна глобалниот успех на Fifty Shades of Grey во првиот викенд од прикажувањето (242 милиони), има одлична посетеност и на меѓународниот пазар.

Невообичаено за филм за суперхерој (во случајов, суперхероина), е што поголем дел од публиката биле жени. Жените сочинувале 52 посто од целокупната публика, во жанр кој во просек има 60 проценти машка публика.

Извое : standard.mk

Подгответе се за новото “фиќо”

Fiat 500 се очекува да го отфрли 1.3 литарскиот MultiJet дизел мотор во корист на почистата хибридна технологија од 48 волти. Новото фиќо очекуваме на пазарот да се појави во 2019 година.

Наредната генерација на Fiat 500 ќе биде побрза и поефикасна отколку сегашната, а ќе ја има приближно истата цена. Серџо Марчоне, шефот на Fiat Chrysler групацијата, иднината ја гледа во поштедливите мотори кои би се вградувале во сите модели на фиат.

Пејачката Татијана го прослави оригинално успехот на ФК Пелистер (ФОТО)

Познатата фолк пејачка Татијана Стефановска која е од Битола го прослави успехот на ФК Пелистер и освојувањето на Купот на Македонија на оргинален начин сликана во дрес од омилениот клуб.