Category Archives: ПАТУВАЊА

Banyan Tree – бренд на прекрасни хотели и одморалишта (ФОТО)

Banyan Tree Holdings Limited  е меѓународна угостителска марка која управува и развива одморалишта, хотели и бањи во Азија, Америка, Африка и Блискиот Исток. Основана е во 1994 година, со своите корени во Сингапур.

Под брендот Banyan Tree се исто така 70 бањи, 77 продавници за малопродажба и 3 терени за голф во 28 земји. Поминаа 20 години откако се отвори првото одморалиште Banyan Tree  во Пукет.

Групата има 3 брендови, Banyan Tree, концепт на сите вили, кој беше пионер на базени, вили и тропска градина-спа. Angsana, која нуди низа рекреативни активности и одговара за семејствата и пријателите, како и Cassia, концепт на апартмани за одмори кој започна во 2015 година.

Во продолжение уживајте во прекрасните фотографии од Banyan Tree Cabo Marques во Акапулко, Мексико.

Извор: www.banyantree.com

Малдиви- романтичен одмор од соништата (ВИДЕО)

Малдивите или Малдивските Острови се островска земја која се состои од 26 атоли во Индискиот Океан, југозападно од Индија и околу 700 км западно од Шри Ланка. 26-те атолски групи на Малдивите содржат во себе 1.192 островчиња, од кои околу 280 се населени – 200 со домашно население и 80 со хотелски комплекси. Со површина од 298 квадратни километри и со 328.500 жители, Малдивите се најмалата и намалубројната земја во Азија.

Природата, рајските плажи со бел песок, уникатниот подводен свет и луксузот, ја прават оваа дестинација идеална и примамлива за секој што сака да ужива во својот одмор.  Aрхипелагот Малдиви со 1200 корални острови ја прави оваа дестинацја многу атрактивна и претставува синоним за романтичен одмор од соништата и претставува дестинација која треба да се посети барем еднаш во животот.

Извор: Maldives Resorts, википедија

 

Прекрасна колиба за бегство од секојдневието (ФОТО)

 Авантуристите кои сакаат да поминат време без технологија, ќе се заљубат во оваа прекрасна колиба која се наоѓа во длабочината на планинскиот регион Гунунг Агунг во Бали. Колибата се наоѓа во непосредна близина на брегот на река и е само на неколку чекори подалеку од живописни оризови полиња, овозможувајќи им на гостите да ја доживеат балиската природа.
 Извор: inhabitat.com        Автор: Наташа Костовска

Дуфски водопад

Водопадот Дуф се наоѓа во близината на селото Ростуше. Водопадот е висок околу 28 метри. Водопадот Дуф спаѓа во рамките на Националниот парк Маврово и од Скопје е оддалечен околу 125 км. До него се стигнува возејќи по регионалниот пат Маврови Анови  Дебар кој се протега по долината на реката Радика.

Водопадот се наоѓа на леснодостапно место и за да се дојде до него не е потребен голем физички напор. До него води обележана пешачка патека во должина од илјада и дваесет метри, така што, доколку се пешачи со просечно темпо, до водопадот се пристигнува за половина час. Од половина пат, патеката води по кањонот на Ростушка Река, кој на некои места е длабок и до 100 метри. На крајот од кањонот се наоѓа водопадот, скриен позади карпите, со висина над 25 метри. На местото е поставена алпинистичка опрема со која посетителите може да се искачат по карпите што го обиколуваат водопадот. За посета на оваа природна знаменитост се наплаќа влезница од 50 денари, со која се добива и брошура за водопадот, како и услуга од туристички водич.

Рекреација и забава на едно место

Летото заврши а со тоа и топлото време. Сепак доколку сеуште сте емотивно приврзани за летото и доколку имате неискористени денови од вашиот годишен одмор или сте  во план максимално да го искористите викендот кој ви претстои топло ви  го препорачуваме најголемиот затворен тематски аква парк во Европа, место кое со својата раскошна понуда ви го нуди летото за возврат и тоа замислете преку целата година.

Лоциран не така далеку, на оддалеченост од нешто повеќе од 1500 км, во северното преградие на Будимпешта се наоѓа Хотелскиот комплекс Аква  world место кое плени со својот раскош, елеганција и уживање.  Иако рангиран со само четири звезди комплексот нуди одлична можност за незаборавен престој и забава за посетителите од најразлична возраст во текот на целата година.

Хотелскиот капацитет поседува 309 стандард двокреветни и четворокреветни соби, делукс апартмани,  затворен комлекс базени со четири климатски зони,  современ спа центар, мини бар, собна послуга, бесплатен неограничен интернет, бесплатен паркинг за преку илјада возила, безплатен шатл превоз до центарот на градот, игротека, безплатен престој за деца до седум годишна возраст и повеќе од тоа. Тука летото трае и трае и не завршува. Еве и зошто, составен дел на хотелот е затворениот спа центар и тематскиот комплекс базени претставен преку четирите климатски зони од поларна до суптропска.

 

 

 

 

 

 

 

 

Додека децата играат во Бонго клубот за деца, родителите може да уживаат во најсовремениот спа центар во Европа. Аква центарот е покриен со гигантска купола висока 12 метри и дијаметар  од дури 72 метри. Карактеристичен декор во централниот дел на паркот претставува изградената реплика на древниот Анхор кој со неколкуте величествени кули е поврзан преку уникатни висечки мостови.

Доколку сте расположени за повеќе од вообичаена релаксација и задоволство кое навистима долго ќе го паметите, хотелот ви нуди  викенд програми на база на сместување со појадок или комплетен аранжман. Информирајте се повеќе за цените и слободните места доколку резервирате со клик на некоја од понудените слики.

Тучепи- тиркизната убавина на Јадранот

Тучепи  е мал град и општина во Сплитско-далматинскиот дел на  Хрватска. Се наоѓа на јадранскиот брег на Далмација познат како Макарска ривиера, околу 5 километри југоисточно од градот Макарска. Има население од 1,763 жители.

Тучепи е популарна туристичка дестинација благодарение на прекрасното крајбрежје, можностите за спорт и одлично сместување.

Цени на сместување во Тучепи (клик на фото)

Извор: google

Подводен ресторан кој ќе ве остави без здив

Шест метри под површината на Индискиот океан, првиот подводен ноќен клуб е претворен во ресторан кој им овозможува на гостите да го гледаат она што го јадат. Познат како Subsix, сместен во одморалиштето PER AQUUM Niyama на Малдивите овој ресторан нуди незаменлив поглед на океанот за многу посетители.

Стаклените ѕидови што го опкружуваат овозможуваат единствено доживување да вечерате сред океанот со поглед на 90 различни видови животни кои живеат на коралниот гребен.
За да се стигне до ресторанот гостите мораат со глисер да одат 500 метри од брегот, а потоа преку посебни скалила се спуштаат во ресторанот под морското ниво.

Можеби ќе звучи чудно, но новиот изглед на Subsix ресторанот е инспириран од околните морски животни. Бар во форма на школка, столици како морската саса со гумени прсти, корали како лустери и длабокото сино осветлување го прават овој ресторан уште поатрактивен.

Покрај тоа што претходно беше отворен само за ручек, после реновирањето, ресторанот сега е достапен и за венчавки, семинари од областа на морската биологија и тематски вечерни настани.

Дестинации кои вредат да се посетат (Италија)

1.Рим
За оние на кои следна станица им е Италија,Рим е едно од местата кои мора да се види. Колосеумот како огромен амфитеатар е најголем од ваков вид што некогаш бил изграден од страна на Римската империја и остана модел за спортски објекти, па се до модерните времиња. Денес, структурата е сосема спротивна на современиот развој што го опкружува и е истакнат потсетник за античките времиња и богата историја на Рим.
Колосеум
Фонтаната Ди Треви датира од древни римски времиња, бидејќи изградбата на аквадуктот Аква Девица датира од 19 п.н.е. и обезбедувала вода за римските бањи и фонтаните на централниот Рим. Се вели дека Аква Девицата, или Богородица Вотерс, е именувана во чест на една млада римска девојка која довела војници до изворот со цел да ја изгаснат жедтта .Фонтаната е изградена на крајната точка на аквадуктот, на раскрсницата на трит патишта. Овие три улици (tre vie) му го даваат името на фонтаната Ди Треви.
Фонтаната Треви
Шпанските скали биле изградени во 1723-1725 година од страна на архитектот Франческо де Санктис и биле финансирани од оставиниот француски дипломат Етјен Гјуфиер. Биле изградени со цел да ја поврзе црквата Тринита деи Монти која била под покровителство на кралот на Франција, со шпанскиот плоштад.
2.Венеција
Гондола возењето низ каналите на Венеција е традиција со која патниците учествуваат со векови. Венеција е град на острови и канали.Поставата на каналите се старите згради кои останаа релативно непроменети стотици години, додавајќи на романтичниот шарм. Големиот канал е најпознат од овие водни канали.
Венеција
3. Фиренца
Се смета како една од најдобрите катедрали во светот, Дуомо Санта Марија дел Фиоре, или катедралата Санта Марија дел Фиоре, доминира во хоризонтот на Фиренца.
Фиренца
Националната библиотека во Фиренца е основана во 1714 година, кога италијанскиот библиотекар и научник, Антонио Маглиабечи каде што ја оставил целата негова колекција на книги, опфаќајќи околу 30.000 тома. Од 1870 година библиотеката е италијански библиотечен депозитар, добивајќи копија од секоја книга објавена во земјата. Во него се сместени милиони автограми, ракописи, писмаи книги, вклучувајќи многу ретки изданија.
Библиотеката во Фиренца

4. Ватикан е дом на некои од најпознатите бесценети уметници и уметнички колекции во светот. Надвор од очигледните локалитети на базиликата Свети Петар и плоштадот Свети Петар, Ватикан е дом на безброј атракции. Познатата Систинска капела ги прикажува ѕидовите и таваните на Микеланџело и многумина од најпознатите италијански уметници.

Ватикан
5. Езерото Комо е едно од најпознатите живописни подрачја во Италија, опкружено со планини и наредени од мали живописни градови. Традиционално прогон на богатите, езерото има многу стари богати вили и палати. Околу езерото се одморалишта и опатија од 11 век.
Езерото Комо
6. Амалфијското крајбрежје, светско културно наследство на УНЕСКО
7. Cinque Terre, кој се преведува како “пет села”, е прекрасен крајбрежен регион со стрмни карпи и ридови од океанско потекло. Живописните села на Монтеросо ал Маре, Вернаца, Корнилија, Манарола и Риомаџоре можат да се стигнат до неколку начини, но се спојуваат едни со други со тесен пат низ ридот или пешачки патеки.
Тере
8. Кулата во Пиза
Пиза
Автор: Наташа Костовска 
Извори на податоци и слики: Википедија, Гугл

Во освојување на врвот Лиска

Во организација на Планинарско -еколошкото друштво Ендорфин од Кичево и Планинарското друштво Трансферзалец од Скопје викендов беше организирано искачување на врвот Лиска на Илинска планина. Искачувањето на врвот Лиска беше предизвик за  преку 300  заинтересирани поединци и претставници  на групи и планинарски здруженија од цела Македонија.

ПЕД  Ендорфин – Кичево
Почетната точка на тргнување на рутата долга 17 км  беше селото Големо Илино (опш. Демир Хисар) на 980 мнв со премин преку врвот Лиска  до крајната  точка – манастирот во  с. Прострање (опш. Кичево) на 995 мнв на североисточната страна од Илинска планина. Средно тешка тура во траење од 8 часа и совладување на вкупна висинска разлика од 960 метри.
Како што потврдија од ПД Трансферзалец освојувањето на врвот Лиска  како организиран настан претставува Априлски  предизвик за членовите на друштвото и сите заинтересирани ентузијасти.
Лиска се наоѓа на Илинска Планина -дел од масивот Бигла во западниот дел на Македонија, на надморска висина од 1.908 м. Тоа е седмиот по ред,  и еден од 12-те  врвови во Македонија кои со  акцискиот план на друштвото е предвидено да се посетат оваа година.
Местото нуди уникатна можност за уживање од каде се протега  поглед (360) на цела Западна Македонија, со  двете најголеми македонски природни езера Охридското  на југозапад, Преспанското  на југ,  врвот Пелистер на југоисток, целата област Железник (Демир Хисар) на исток, градот Кичево на север, планините Бистра Стогово, Крчин, Дешат и Кораб на северозапад и целата област и котлина Дебарца со планините Караорман и Јабланица на запад.
ПЕД  Ендорфин – Кичево
ПД  Трансферзалец – Скопје

Името на врвот Лиска за прв пат е споменето во пишувањата на  Македонскиот револуционер Ѓорче Петров кој во својата книга ,,Материјали по изучувањето на Македонија,,  запишал дека врвот Лиска на Беличка Планина името го добил  поради изобилието на  каменот плоченец (лискун) со кој располага овај предел. Потврда за тоа се и  кажувањата на мештаните во селото Големо Илино чии што куќи  се покриени со плочи од каменот лискун ископан токму од висинските карпи  на врвот  Лиска.

Курсеви по Фламенго во Шпанија

Што е Фламенгото?  Фламенгото претставува професионализирана артистичка форма на настап базирана на различните музички традиции кои потекнуваат од југот на Шпанија. Дека се работи за сложена танцова дисциплина потврдува и фактот што Фламенгото во својата комплексност ги инкорпорира пеењето (cante),  свирењето гитара (toque),  танцот (baile) и ракоплескањето (palmas).

И оваа година почнувајќи од 10 Април до 20 ти Мај Танцовата  Академија Flamenqueria од Севиља организира курсеви за изучување на Фламенгото. Со својот професионален тим од предавачи и кореографи оваа високо рангирана академија нуди екслузивна можност за запознавање со тајните на светски познатото Фламенго. Станете дел од оваа уникатна можност и запознајте се со  традициите и духот на Шпанската култура.   Повеќе информации околу уписот и условите можете да добите на следниов линк

Лице за контакт: Manuela Carasco, email:reservas@flamenqueria.es C/Castilla, 94 Sevilla Tel:+955226441 Доколку професионално се занимавате со танцување академијата нуди разни поволности околу размената на искуства и можност за соработка на проекти од заеднички интерес.

Plaza de España

Посетете ја Севиља и уживајте во изборот на сместување кое вам најмногу ви одговара. Севиља е дом на Фламенгото  и главен град на Андалузија, регион во јужниот дел од Шпанија познат по  Готската Катедрала и вечното почивалиште на Кристофер Колумбо.