Љупчо Дориев–Со зборови не се опишува деби за репрезентација пред домашната публика

BitDefender GameSafeКога за прв пат се запозна со фудбалската топка? Имав само шест години кога татко ми беше во Беласица и тогаш за прв пат се запознав со фудбалската топка. Кој е,, виновникот” да го засакаш фудбалот и дали воопшто експериментираше со други спортови како дете или фудбалот е твоја прва љубов? Господ ми ја […]

ПОВЕЌЕ

Поранешна ракометарка од Струга ја пренесува тимската игра во AVON

BitDefender GameSafeВо хотел Мериот, Скопје, на 3ти февруари се одржа 12таГала Конференција на AVON. На овој гламурозен настан кој се одржува традиционално на почеток на секоја година, учество зедоа најдобрите лидери од Македонија и регионот. Втора година по ред, меѓу наградените се најде и поранешниот голман на РК Стружанка најдобриот AVON Лидер од Струга – […]

ПОВЕЌЕ

Лазаров- Сакам да играм за мојата земја и овој тим

BitDefender GameSafeНад 1.500 гола во речиси 200 меѓународни натпревари, рекордот на Светските шампионати со 92 гола во 2009, рекорд стрелец на ЕХФ ЕВРО со 61 гол во 2012, двапати најдобар стрелец во ЕХФ Лигата на шампионите, повеќе од 1.000 голови во Лигата на шампионите и други Европски куп натпревари. Ако некој во меѓународниот ракомет заслужува […]

ПОВЕЌЕ

Цветанка Димова: Желба ми е да изградам кариера вo реномиран клуб на некоја европска земја

BitDefender GameSafeШто беше пресудно да почнеш да тренираш кошарка ? Уште на 7-8 годишна возраст ги следев тренинзите на брат ми и од тогаш изразив желба да почнам да тренирам кошарка, каде што сега тоа се претвори во мое се надевам доживотно хоби. Дали кошарката е твој прв избор и колку време се занимаваш со […]

ПОВЕЌЕ

Бошко Стаменковски: Таленти има многу но без финансиска подршка тие ќе останат само обични вежбачи

BitDefender GameSafeКога се роди љубовта кон Боди-билдингот и фитнес ? За бодибилдингот и фитнесот имав љубов и желба уште како средношколец, кон крајот на  80-тите  ги имав сите списанија за бодибилдинг и фитнес како што се ,,Херкулес флекс” и брошурите на ,,Петар Челик” за вежби, само што немав услови за вежбање, но имав бенч со […]

ПОВЕЌЕ

Симона Крстаноска: Катастрофална е одлуката женската репрезентација да е во мирување

BitDefender GameSafeСимона е фудбалерка која ги искусила најтешките повреди во фудбалот, но нејзината верба, љубов и напорна работа повторно ја вратија  активно да се занимава со фудбал, таа е интернационалка и се вложува да заигра за респектабилен европски тим. Кој е ,,Виновникот” да ти денес се занимаваш со фудбал ? ,,Виновниците”да денес се занимавам со […]

ПОВЕЌЕ

Предраг Чачаров – Велосипедизмот е еден од најскапите спортови

BitDefender GameSafeОд каде љубовта кон велосипедизмот и колку време професионално тренираш ? Мојата љубов кон велосипедизмот започна од најрана возраст. На дванаесет години моите родители ми купија подобар велосипед со кој се до  четиринесетата година тренирав рекреативно. Во Март 2017 год. се зачленив во ВК ,,Бел Камен” од Радовиш и почнав активно да тренирам. Каков […]

ПОВЕЌЕ

Виктор Гигов – Голман со “сто” раце

BitDefender GameSafeНа колку години започна Виктор Гигов со ракомет? Од каде љубовта за ракомет? Дали од самиот почеток започна како голман ?  Со ракомет започнав уште на 9-10 годишна возраст. Љубовта кон ракометот ја наследив од мојот татко Љубчо Гигов кој е исто така ракометен поранешен голман на Борец од времето кога Борец настапуваше во […]

ПОВЕЌЕ

Драгана Костова: Сакам по шести пат да ја слушнам химната на Лигата на Шампионите

BitDefender GameSafeКој те запозна со фудбалската игра и на колку години започна со тренинзи ? Мојот татко беше фудбалер. Уште како мала заедно одевме на стадион исто така и на неговите натпревари во салa на тогашните спортски игри, па од таму се јави таа љубов кон фудбалот. Колку време се занимаваш со фудбал и каде […]

ПОВЕЌЕ

Астрит Мерко: Се гордеам со моите фудбалерки

BitDefender GameSafeКолку имате ,,Тренерски стаж” и кои тренерски лиценци ги поседувате ? Јас веќе 10 години наназад сум тренер во женскиот фудбал. Исто така бев тренер од 2001–та година во Ф.К. Влазними – Струга. Поседувам Б-лиценца и сум запишан за А-лиценца. ЖФК АС Унитед освежување во македонскиот фудбал, како сте задоволни од досега сработеното ? […]

ПОВЕЌЕ