TOW#442 – Нов колега

Се сеќавате на вашиот прв работен ден? Сигурен сум дека не бил многу интересен и лесен, но сега, од оваа перспектива, сигурно се смеете на тој ден и на тоа како сте биле изгубени и „уплашени” од промените кои ќе се случат. Промените се многу важни, како за вас, така и за компанијата што ве […]

ПОВЕЌЕ

(Видео) Наце Митев изработи макета која е ремек дело како мотив за Мундијалот во Русија

По повод Мундијалот во Русија Наце Митев изработи макета на стадион со рачна изработка и на овој проект работел  во изминативе шест месеци за да ја подготви како мотив за претстојното Светско првенство во фудбал. На кој начин е изработена макетата: Направена е од картон, хартија, дрво, силикон, лепило и лед диоди за рефлекторите. Димензии: […]

ПОВЕЌЕ

(ВИДЕО) Невообичаена железничка пруга

Инжинерите на една кинеска железница дојдоа до генијално решение кога се побара од нив да изградат нова железничка пруга во градот Чонквинг. Имено се работи за град кој е густо населен со околу 8.5 милиони луѓе, па инжинерите ја направија железничката пруга да минува низ блок од станбени згради. Интересно е тоа што возот кој […]

ПОВЕЌЕ

Сопругата ќе го тужи бидејќи купил 4 телевизори да го следи СП

Една Израелка соопшти дека ќе го тужи сопругот кој купил четири телевизори за да го следи Светското првенство во фудбалот што се одржува во Русија од 14 јуни до 15 јули, пишува весникот “Марив”. Како што се наведува, 40-годишна жена е лута на својот маж бидејќи донел четири телевизори како би ги следел утакмиците. Таа […]

ПОВЕЌЕ

САД и вратија на Шпанија писмо на Колумбо вредно 900.000 евра

Писмото му било предадено на шпанскиот амбасадор во САД, а пронајдениот примерок е украден во 2005 година во Барселона. Писмото  било упатено до кралот Фердинанд и кралицата Изабела, е едно од 16-те копии кои биле изработени по барање на Колумбо. Во него се опишани откритијата на морепловецот во новиот свет. Украдено било на тој начин […]

ПОВЕЌЕ

Р.Ш Вардар Седмерец од срце за Ева

Ракометна школа Вардар Седмерец Охрид во соработка со Црвен Крст организира хуманитарен настан на ден 10.06.2018 (Недела) на плоштадот Св.Климент Охридски во Охрид за помош на 11 годишната наша сограѓанка која боледува од леукемија и потребно е да и се изврши итен оперативен зафат. Да се мобилизираме во хуманоста и да помогниме да се спаси […]

ПОВЕЌЕ

Боровинките носат месечна заработка од 5000 евра

Боровинките можат да ви донесат месечна заработка од 5000 евра, но не се лесни за одгледување. На еден хектар може да добиете околу 15 садници со боровинки. Боровинката претставува повеќегодишен џбун со различна висина (европската е висока од 25 до 40 см, додека американската од 70 до 120 см). Плодовите, во зависност од сортата, зреат од третата […]

ПОВЕЌЕ

TOW#440 – Наносекунда

Пред некое време, дознав од Калин што е дефиниција за „наносекунда”, во скопски жаргон. Тоа било – временскиот период од палењето на зеленото светло на семафорот, до одекнување на првата сирена на автомобилите кои прават притисок од заднина (за побрзо да тргнат тие што се напред). Доколку живеете во Скопје и сте учесник во сообраќајот, […]

ПОВЕЌЕ

Koj e најдобриот град за пливање во светот ?

„CNN“ oбјави листа од 10 најдобри градови за пливање во светот. Листата на „CNN“ од топ 10 најдобри градови за пливање во светот изгледа вака: 10. Берлин, Германија 9. Њујорк, САД 8. Париз, Франција 7. Лисабон, Португалија 6. Сиднеј, Австралија 5. Ванкувер, Канада 4. Хонгконг 3. Лондон, Англија 2. Цирих, Швајцарија 1. Копенхаген, Данска

ПОВЕЌЕ

Добрите луѓе живеат вечно – SHILLA трчаТ за Аце

На претстојното издание на Охрид Трчат кое ќе се одржи во недела на 3 јуни, тимот на Shilla-coffee & bar ќе трчаат во чест на нивниот другар и пријател Александар Блажески. За оваа манифестација тие направија и специјални маички SHILLA трчаТ за Аце. Со ова другарите на Аце сакаат само да покажат дека добрите луѓе […]

ПОВЕЌЕ