Ф4 турнирот за кадетки РФМ го додели на Охрид 

Овој викенд во Огрид ќе биде збогатен со еден убав настан каде на дело ќе можат да се видат голем број на талентирани ракометарки од кадетска конкуренција , а во исто време селекторот да го види кој е потенцијалот и нови кандитатки за репрезентација. Охрид како град и спортскиот центар ,,Билјанини извори” веќе се етаблирани […]

ПОВЕЌЕ

Водно почетна станица на трките од планинскиот велосипедизам

Почетната станица односно првата трка од планинскиот велосипедизам ќе се одржи овој викенд во недела: 02.04.2017 а стартот е закажан во 12 часот над црквата Св. Јован крстител на Водно. Организатори на оваа прва трка се велосипедскиот клуб ,,Енерџи” од Скопје и Велосипедската федерација на Македонија а трката е за ранг листата на Велосипедската федерација […]

ПОВЕЌЕ

Чекор пред животните изненадувања

Со  животното осигурување не само што сте чекор пред изненадувањата кои ги носи животот, туку истовремено тоа претставува и сигурен облик на штедење. Осигурувањето на живот е долгорочно решение кое нуди комбинација на најбезбеден облик на штедење, сигурност како и осигурување, и е целосно приспособливо на индивидуалните потреби на клиентите. ПРИДОБИВКИ: Сигурен облик на штедење […]

ПОВЕЌЕ

Нов селектор на машката ракометна репрезентација

УО на РФМ на денешната седница го прифати предлогот од Комисијата за спроведување на разговори со потенцијалните кандидати за нов селектор на сениорите што ќе го наследи Лино Червар на македонската клупа, во состав Филип Милошевски, Милчо Чакарески и Гино Стерзовски,  Гонзалес да биде најсоодветно решение за македонската репрезентација во временскиот теснец на еден месец […]

ПОВЕЌЕ

Кил го победи на гости Рајн Нехар во ЛШ

Екипата на Кил успеа да го победи нагости тимот на Рајн Нехар со 24:26 и со вкупен резултат 49:50 се пласира во четвртфиналето на Лигата на Шампионите. Најдобри поединци во тимот на Кил беа Билик и Вујин со по 5 гола. Додека кај Рајн Нехар Екдал Ду Риц постигна 6 погодоци.

ПОВЕЌЕ

Веслањето потона како спорт во Македонија

Веслачката федерација на Македонија (ВФМ) е составена од клубови од три града, а тоа се клубовите од Охрид. Струга и Дебар. Како федерацијата така и клубовите кои партиципираат во неа не располагаат со финансиски средства кои овој спорт ќе го кренат на професионално и организациски на повисоко ниво. Пред неколку години во Охрид беше организиран […]

ПОВЕЌЕ

Елена Ристеска со нов спот (Видео)

Објавен и промовиран новиот спот на Елена Ристеска. Темата под наслов  ,, Сеуште ме плашиш,, на Елена Ристеска е снимена во дует со Хари Мата Хари.  Снимањето на спотот е направено во Хотелот Русија во Скопје, по текст на Алма Абдагиќ, музика  на Хари Варесановиќ,  и аранжман на Дарко Димитров. Во прилог уживајте  во прексрасната  изведба на Елена Ристеска […]

ПОВЕЌЕ

Видео анализа за прв пат применета во фудбал

На вечерашниов пријателски дуел помеѓу Франција 0-2 Шпанија за прв пат во историјата на фудбалот се случи да се тестира да се примени видео анализа која ќе им асистира и помага на судиите на терен, односно ако се случи спорен момент судиите може да побараат видео анализа која ќе утврди што точно се сличило долу […]

ПОВЕЌЕ

Мартовска серија на победи и историски настап на Чурлинов

  По првите 20 минути каде што едноставно двете селекции имаа испитување на силите, првата шанса и возбудување на мирното и слабо посетено со публика ,,Телеком Арена” се случи во 19 минута кога Радионов одлично шутирање каде нашиот голман Димитриевски беше сконцентриран и исфрли во корнер. Во 40 минута по една мешаница каде нафрли Алиоски, […]

ПОВЕЌЕ

Теодора е светла иднина на охридскиот женски ракомет

Ракометниот женски тим на Лихнид се труди преку својата макотрпна работа и правилен развиток на млади талентирани ракометарки да направи силен тим, а нивен најдобар производ е Теодора Балоска. Лихнид оваа сезона се во најтесен круг на фаворити за освојување на првото место во кадетска конкуренција. Зошто токму ракомет што беше пресудно да се занимаваш со овој спорт ? […]

ПОВЕЌЕ