Манасков и Талески станаа шампиони во Бундес лигата

Тимот на нашите Дејан Манасков и Филип Талески Рајн Нехар левен славеше нов дерби-триумф со 28-19 против „Зебрите“ од Кил. Оваа победа ја надополни поразот на Фленсбург на гостувањето против Гепинген. Така Некар Левен на две кола до крајот успеа да стигне до пет бода предност пред Фленсбург и ја обезбеди шампионската титула во Бундес лигата.

Шмит со 6 гола беше најефикасен кај Некар Левен, пред Ду Риц и Сигурдсон со по 5 погодоци. Најдобар поединец на мечот беше голманот на Рајн Нехар Апелгрин со 19 одбрани. Македонските репрезентативци Дејан Манасков и Филип Талески не влегоа во игра на оваа средба.

Shilla – coffee & bar‎ од Охрид прославува 4 години

Пред 4 години во Охрид започна една прекрасна приказна инспирирана од безвременскиот хит на Маја Оџаклиевска – “Шила”. Неколку млади луѓе  му дадоа поинаков сјај на урбаниот живот во Охрид. 

Shilla – coffee & bar  стана препознатлив бренд не само во Охрид туку и во цела Македонија. Оригиналните Смути напитоци, прекрасното кафе, феноменалните забави, персоналот кој зрачи со позитивна енергија се само дел од карактеристиките кои ја прават Шила поразлична од останатите угостителски објекти.

Овој петок на 2 јуни сопствениците и менаџментот на Shilla – coffee & bar ве канат на Роденденско “Шилирање” со легендата на македонската диско сцена Славе Ќелешовски – Dj Crazy Slave.

БИДЕТЕ  И ВИЕ ДЕЛ ОД НАЈУБАВАТА УРБАНА ПРИКАЗНА!

 

 

СЦ Истатов со двојна титула (ВИДЕО)

Сц Истатов покажа и докажа дека оваа сезона во Македонија се неприкосновени фаворити и број еден во женскиот ни клубски фудбал. Вложувањата во инфраструктурата и во кадрите односно во засилувања им ја донесе двојната титула.

Во денешното финале ЖФК Тиверија 2 : 4 ЖФК СЦ Истатов 2015 одиграно во Струмица ни донесе супер интересно финале, каде што можеше да се ужива во многу голови, а фудбалерките на Истатов по свирежот што означи крај на натпреварот се препуштија на славење за успехот во оваа натпреварувачка сезона.

Доделувањето на медалите може да го погледнете на следниот ЛИНК.

Милевски одлучи за патниците за ЕП У-21 Полска 

За претстојното европско првенство во Полска за конкуренција до У-21 во кој свој настап ќе има и Македонија, селекторот Благоја Милевски ги прозиваше патниците кои ќе не претставуваат на големиот спектакл кој за нас воедно е и дебитантски настап на вакво големо натпреварување.

Селектирани фудбалери У-21 за Полска :

Голмани:

Игор Алексовски         Вардар

Дамјан Шишковски    Работнички

 

Одбрана:

Дарко Велковски         Вардар

Висар Муслиу               Ренова

Ѓоко Зајков                    Шарлероа (Белгија)

Егзон Бејтулаи              Шкендија

Бесир Демири              Вардар

Мевљан Мурати          Шкендија

 

Среден ред:

Енис Барди                     Ујпешт (Унгарија)

Даниел Аврамовски   Олимпија Љубјана (Словенија )

Бобан Николов             Вардар

Давид Бабунски           Јокохама (Јапонија)

 

Напад:

Виктор Ангелов            Ујпешт (Унгарија)

Филип Пивковски        Ланскрона (Шведска)

Марјан Радески           Шкендија

Кире Маркоски            Работнички

Никола Ѓорѓев              Грасхоперс (Швајцарија)

Финале куп на Македонија за жени

Сезоната на клубски фудбал завршува во Mакедонија и сите погледи се стремат кон репрезентативните настапи, но како одјава  и шлаг на сезоната е предвиденото финале во купот на Македонија за жени во кое силите ќе ги одмерат тимовите на ЖФК Тиверија против тимот на ЖФК СЦ Истатов 2015.

Финалето е судир на две екипи од која СЦ Истатов се бори за двојна титула и заокружување на историската сезона за нив и потоа погледите и плановите ќе им бидат кон што подобро претставување на Македонија во квалификациите во Лига на шампиони.

Додека младиот тим на Тиверија кој дава најголем број на фудбалерки во младинските репрезентативни селекции ќе се обиде да пружи достоен отпор кон фаворитот, а самиот факт што се во финале за нив е огромен успех и поттик за наредна сезона да се пробијат кон врвот на женскиот наш фудбал и да бидат реална конкуренција за врвот на поискусните тимови од нив.

 

Финале :

Куп на Македонија за жени

ЖФК Тиверија : ЖФК СЦ Истатов 2015

Среда : 31.05.2017 год.

Почеток : 17.00 часот

Стадион : ,,Младост” – Струмица

Сулејманов,Колушевски, Рустемоски, Матиќ кој друг е следен ?

 

Македонската фудбалска репрезентација од ниеден аспект не е атрактивна за македонците кои имаат наши корени и кои што селекторите дали се од младинските катагории или од А селекцијата кога ќе ги повикаат идните репрезентативци тие или ги игнорираат или ги одбиваат повиците,  чекајќи повик од друга репрезентација.

Таулант Сулејманов веќе дебитираше како тинејџер и во тоа време најмлад дебитант (приматот му го презеде Чурлинов со настапот на пријателската средба против Белорусија) , а сега неговите најави се дека сака да игра за репрезентацијата на Албанија.

Колушевски играше за младинските наши селекции, но кога требаше да добие повик за А селекцијата се одлучи да настапува за Шведска. Рустемоски доби повик за пријателската средба против Турција и квалификацискиот натпревар против Шпанија, па и тој го одби селекторот и очекува повик од Швајцарија.

Матиќ дури беше претставен во дрес на нашата репрезентација, направи Фотосесија со претседателот на ФФМ Илчо Ѓорѓиовски, за да на крај да ја одбие Македонија и да прифати да настапува за Србија. Се поставува прашањето кој е следен и до кога ќе трае овој тренд ? 

Пјетро Пелегри е новиот Тоти

Заминува во историја еден извонренден фудбалер како само што е Франческо Тоти, но доаѓаат нови клинци да ги заменат сите великани што се повлекуваат од активно играње фудбал. Еден од најперспективните напаѓачи во Европа доаѓа од Џенова во имато на Пјетро Пелегри каде што на неговиот деби настап како за неговиот тим така и во Серија А дебитираше со гол уште на самиот старт на натпреварот  во 3 минута замолкнувајќи го ,,Олимпико” во Рим.

Горан Пандев не беше во состав но Иван Јуриќ знаеше каков бисер има во својот тим, па реши токму да го уфрли во тимот на натпреварот каде што требаше да се опрости од фудбалот ,,Императорот од Рим Франческо Тоти. Многу паралели и споредби кои би се направиле сите водат кон тоа да Пелегри биде новиот Тоти, а многу споредби меѓу нив двајца се исти, односно Тоти дебитирал на 16 години за Рома против Бреша во победата од 2-0 па така дебитанскиот настап и Пелегри го имаше на 16 години и својот настап го надополни со дебитански гол токму против тимот на Тоти и ,, Римската волчица.

Фудбалерките на СЦ Истатов ја испишаа историјата

 

За прв пат во историјата на македонскиот женски фудбал Дојран и тимот на СЦ Истатов се прваци на Македонија. Проектот на семејството истатови се покажа успешно и престојново лето ќе учествуваат во квалификациите за Лига на шампиони. Исто така тие се во конкуренција и за двојната титула каде што во престојното финале во Купот на Македонија во женска конкуренција  домаќин е градот Струмица против тимот на Тиверија.

СЦ Истатов 3 : 2 Ас Јунајтед двоен стрелец за домаќинките беше Ели Јаковска додека еден гол постигна Елена Петровска, а за гостинките од Струга стрелци беа Максути и Адили. Оваа победа значеше потврда на првото место и историската за нив прва шампионска титула па нивното славје беше сосема очекувано и заслужено.

Во прилог ви ги претставуваме сите оние фудбалерки кои учествуваа активно во освојување на шампионската титула а тоа се следниве :

Елена Петровска

Марија Белистојаноска

Сашка Кокаловска

Ели Јаковска

Милена Стефановска

Даниела Велеска

Христина Аџулеска

Емилија Стоиловска

Викторија Игнатовска

Дијана Христовска

Јана Чубриновска

Евгенија Крстеска

Елена Чакмакоска

Мартина Смилковска

Ане Бошеска

Надица Костеска

 

Тренер :

 Кирил Изов

 

 

ПМФЛ и ВМФЛ резултати,стрелци,табели

ПМФЛ

Силекс 1 : 0 Шкупи

Неделковиќ 77 мин. (С)

Пелистер 2 : 3 Вардар

Илијовски 77 мин. Бујчевски 92 мин. (П)  Николов 31 мин. Петковски 34 мин. Фелипе 86 мин. (В)

Ренова 4 : 4 Шкендија

Нухи 6 мин. Селмани 34 мин. Гафури 72 Усеини 85 мин. (Р)  Ибраими 15 мин. Радески 45, 58, 92 мин. (Ш)

Македонија Ѓорче Петров 5 : 3 Брегалница

Јакимовски 26 мин. Јашароски 35, 53, 83 мин. Хаџија 88 мин. (МЃП) Темелков 43 мин. Наумов 47 мин. Миовски 90 мин. (Б)

Работнички 0 : 3 Победа

Гешоски 15 мин. Станиќ 60 мин. Шаркоски 90 мин. (П)

 

Табела – Прва МФЛ – Коло 35

Тим Поз Коло Поб Нер Пор Г.Р. Поени
ФК ВАРДАР 1 35 25 7 3 51 82
ФК ШКЕНДИЈА 2 35 19 10 6 30 67
ФК РАБОТНИЧКИ 3 35 14 12 9 12 54
ФК ПЕЛИСТЕР 4 35 14 10 11 11 52
ФК РЕНОВА 5 35 12 13 10 2 49
ФК СИЛЕКС 6 35 11 13 11 -2 46
ФК ПОБЕДА 7 35 10 11 14 -13 41
ФК ШКУПИ- 1927 8 35 8 12 15 -12 36
ФК МАКЕДОНИЈА Ѓ.П 1932 9 35 4 10 21 -45 22
ФК БРЕГАЛНИЦА 2008 10 35 3 12 20 -34 21

ВМФЛ

Академија Пандев 1 : 1 Скопје

Металург 0 : 1 Тетекс

Вардар Неготино 1 : 0 Еуромилк Горно Лисиче

Кавадарци Тиквеш 2 : 1 Хоризонт Турново

Велазерими 2 : 3 Новаци 

Табела – Втора МФЛ – Коло 27

Тим Поз Коло Поб Нер Пор Г.Р. Поени
ФК АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ 1 27 21 3 3 45 66
ФК СКОПЈЕ 2 27 16 6 5 17 54
ЗФК НОВАЦИ 2005 3 27 13 6 8 12 45
ФК ХОРИЗОНТ ТУРНОВО 4 27 9 9 9 8 36
ФК ЕУРОМИЛК ГЛ 5 27 10 5 12 -1 35
ФК ВЕЛАЗЕРИМИ 77 6 27 8 8 11 -3 32
ГФК Тиквеш 1930 Кавадарци 7 27 9 1 17 -28 28
ФК ТЕТЕКС 8 27 7 7 13 -13 28
ФК МЕТАЛУРГ 9 27 7 5 15 -23 26
ГФК ВАРДАР Неготино 10 27 5 10 12 -14 25

Несторовски заврши во стил на голем голгетер (ВИДЕО)

Македонскиот напаѓач, Илија Несторовски го запиша својот 11. сезонски погодок и донесе победа за Палермо во последното коло од Серија А против Емполи.

Поразот на Емполи значеше дека Кротоне останува во Серија А, додека тимот на Емполи оди ранг подолу заедно со Палермо и Пескара.

Голот на нашиот интернационалец може да го видите на следниот ЛИНК.