У-18: Македонија ја надигра Ирска

По двата пораза од Белгија (85-65) и Данска (88-92), избраниците на селекторот Кочов конечно ја извојуваа првата победа на ЕП во Талин и ја надиграа Ирска.

Првата половинана натпреварот заврши во корист на македонските кошаркари со резултат од (37-26).Третатачетвртинајазапочнаасоодличенритам. Тимот на Ирска беше безнадежен првите 5 минути од четвртината бидејќи немаа постигнато ниту еден кош,но последните 5 минути македонските кошаркари како да се опуштија и дозволија разликата да се намали, па четвртината заврши со (52-44).Последната четвртина продолжија со исто темпо , меѓутоа ситуацијата се вжешти, најверојатно поради фактот дека Ирска не можеше да се извлече од големата негатива, со што двата тима добија техничка.Како и да е , Македонија го доби натпреварот со резултат (73-55) .

Ефикасноста на шутот за три поени беше 27%, за 2 поени 46% и за слободни фрлања 54 %. Најефикасен играч од македонскиот тим беше Мартин Трсунов со 19 поени, 4 скока, 3 асистенции и 1 украдена топкa.

Наредниот натпревар се игра утре против ререзентацијата на Швајцарија.

Наташа Костовска

Избран Ол-Стар тимот на СП

Ласе Мелер од Данска е прогласен за МВП и за најдобар лев бек  на Светското првенство (У21) во Алжир. Пред големото финале вечерва против Шпанија Ласе Мелер има постигнато 65 голови и 33 асистенции зад своето име и со право е избран за најкорисен играч на првенството.

Сензационален трансфер на Весли Снајдер

Холанѓанецот Весли Снајдер иако сите очекуваа да потпише за тимот на Утрехт тој најверојатно ќе стави потпис на договор со францускиот тим на Ница и ќе игра во квалификациите во Лигата на шампионите во фудбал.

Снајдер во Ница доаѓа како слободен играч откако спогодбено го раскина договорот со тимот на Галатасарај.

Најубави Македонки – Елена Гугоска (ФОТО)

Денес во рубриката најубави македонки ви ја претставуваме нашата позната манекенка и модел Елена Гугоска. Елена ја следат голем број следбеници на социјалните мрежи. Уживајте во фотографиите на оваа преубава девојка.

Филип Талески изигра одлично првенство

Капитенот и лидерот на нашата млада репрезентација Филип Талески одигра одлични парти на ова светско првенство. Доказ се и одличните бројки во повеќе статистички категории. Талески е нашиот најдобар голгетер со 37 голови, нашиот најдобар асистент со 22 асистенции и нашиот најдобар блокер со 8 блокови.

Честитки за Филип и за сите наши репрезентативци за ова феноменално изиграно првенство.

Македонија е горда на вас!

Хрватска нов светски шампион

Хрватите среде Будимпешта пред 10.000 Унгарци, ја победија селекцијата на домаќинот со 8:6 и го освоија светското злато во ватерполо. Притоа направија неверојатен пресврт во последната четвртина, која ја добија со 4-0.

Претходно во полуфиналето го елиминираа досегашниот шампион на светот, селекцијата на Србија. Ова е втор златен медал за Хрватите на светските првенства.

Во борбата  за бронзениот медал Србија ја  совлада Грција во  со 11-8.

Македонија им одржа лекција по ракомет на Русите

Младата ракометна репрезентација на Македонија ја победи на Русија со високи 36:27 (21:11).

Македонија на целиот натпревар беше подобар противник и не им остави на Русија никаква шанса да се надеваат на триумф.

Филип Кузмановски беше наефикасен во македонскиот состав со 7 голови, Давор Палевски и Велковски постигнаа по 6, додека Талески и Лазаревски беа стрелци на по 4 голови. На голот фантастичен беше Мартин Томовски.

Утре македонија ќе игра во борба за петтото место на СП во Алжир.

У -18: Кошаркарките се припремаат за ЕП во Ирска

Од 4-ти до 13 август започнува европското првенство во кошарка до 18 години, девизија Б во Даблин, Ирска.Кошаркарките на Анета Глигорова се во групата Д составена од Ирска, Украина, Велика Британија, Словачка и Молдавија. Првиот натпревар се игра против Ирска на 4-ти август.Потоа со Украина на 5-ти, Велика Британија на 6-ти , Словачка на 8-ми и Белгија на 9-ти Август.

Јуниорките изиграа пријателски двомеч на гостински терен во Бугарија од каде што заминаа со два пораза,а овој викенд (29-30 јули) ќе ги пречекаат на домашен терен.

Франција моќна – Македонија уморна

Македонската ракометна репрезентација о загуби од Франција во четвртфиналето со 33:17 и не успеа во намерата да обезбеди место во полуфиналето на СП во Алжир.

Франција се покажа моќна, водеше цел натпревар ,нашите млади ракометари се држеа до 45 минута на 3-4 разлика но потоа заморот го направи своето и триколорите не поразија високо.

Момци главата горе. Вие сте нашата иднина!

Црвен пораз за Шкендија

Прва минута, прв напад и Тракаи  неочекувано многу рано е во почетно водство. Како што и се очекуваше како и што се анализираше главни адути им беа интернационалецот од Либерија Дорли и рускиот млад голгетер Максимов. Шкендија натпреварот го почна деконцетрирано и нервозно што во понатамошниот тек на мечот беше повеќе изразито.

Работите во нормала ги врати бразилецот Стенио Жуниор во 39 минута за израмнување на резултатот и враќање на самодовербата. По заклучувањето на првото полувреме со 1:1 второто полувреме наместо да дојде до преземање на иницијативата и целосна контрола на натпреварот, повторно студен туш во Вилнус за ново водство на домаќините на асистенција на Дорли, а егзекутор повторно Максимов. Ние тргнавме на ново израмнување, но место голови на спротивната страна стигнаа непромислени стартови на тетовчани, каде што во 57 минута најпрвин со остар старт кон противнички играч Стенио Жуниор заработи директен црвен картон, за по кратко време веќе во 63 минута Цуцули заработи втор жолт картон и ново исклучување кај Шкендија.

По двата црвени картони Ќатип Османи веќе не размислуваше на постигнување нов гол туку напротив како да не се прими нов гол и барем на реваншот да имаме пораз од еден разлика. Во игра ги внесе Теќа интернационалец од Албанија и екс младинскиот репрезентативец Бесмир Бојку за затварање на дупките во одбраната. По голема борба нашиот тим се избори за минимален пораз и во Струмица на ,,Младост ќе се брка победа барем изразена од 1:0 за место во плејоф завршницата.