Се врати кралот-18 титула за Федерер

СПОРТ

Рожер Федерер излезе како победник во големото финале со Рафаел Надал на Австралија Опен и го освои својот 18 грен слем трофеј во кариерата.

До него популарниот Федекс дојде по пет сета (6-4, 3-6, 6-1, 3-6, 6-3) со тоа што во решавачкиот се врати од негатива за да дојде до пехарот на Род Лејвер Арена. Ова за 35-годишниот Швајцарец беше прв триумф на големите собири уште од 2012, а по истиот Рожер уште еднаш покажа колку е голем