Ново финале за Лина

СПОРТ

Лина Ѓорческа како седма носителка на Фјучр турнирот во Тунис вреден 60 илјади американски долари во 1/2 финалниот дуел против опонентката Петра Мартиќ по тешка и неизвесна борба во три сета 3:6, 6:4, 6:4 влезе во финале и ќе чека победникот од вториот полуфинален дуел  помеѓу Рејчел Хогекамп од Холандија која е  трета носителка и Агнес Букта од Унгарија.