10 легендарни и историски триумфи на Рафаел Надал на Роланд Гарос

СПОРТ

Кралот на земјени подлоги Рафаел Надал на Грен слемот во Франција,Париз на ,,Филип Шатрие терените со својот 10 сети триумф овој пат против швајцарецот Стен Вавринка стигна до 10 -та титула на еден Гренд Слем. Рафаел Надал за 2 часа и 5 минути со лесни   3-0 во сетови 6-2; 6-3 и 6-1  ги достигна високите спортски резултати во тенис, тој влегува во аналите на овој спорт и ќе биде мотивација и идол на генерациите што следат во обид да им биде репер како се постигнуваат врвни резултати во спортот.