Јуниорите настапот во Истанбул го завршија со нов пораз

СПОРТ

Нашите млади кошаркари до 18 години настапуваат на пријателски турнир во Истанбул против домаќинот Турција и репрезентацијата на Словачка. По првата победа против словаците следеа потоа два порази од соодветната селекција на домаќинот со краен резултат 86:60 по четвртини беше 17:14, 21:6, 19:23 И 27:18. За селекторот Кочов и неговите избраници следат уште неколку пријателски натпревари меѓу кои се закажани дуели со Бугарија и двомеч на гостински терен против Австрија.

Најдобри поединци на натпреварот беа Трсунов со 15 поени, Стојановски со 10 поени, Крстевски со 16, Велковски 3, Панов 2 и Михајловски 11 поени.