Федерер е тениски Олдтајмер

СПОРТ

Финалето на Вимблдон помина во доминација на тенискиот Олдтајмер Роџер Федерер кој тревнатата подлога му е омилена за игра. Во неполни два часа го победи својот опонент и предизвикувач хрватскиот тенисер Марин Чилиќ во сетови: 6:3, 6:1 и 6:4. Ова за него беше 8-ма титула на Вимблдон инаку 19-та Грен Слем титула. Кога сите му предвидуваа скорешен крај на неговата богата кариера, тој мирно работеше и повторно се врати во најтесна конкуренција за титули. Ако во минатото тенискиот век беше до 30 години активен тенис, во денешно време сите топ тенисери се над границата од 30 години, па освен Федерер, тука се и Ѓоковиќ, Надал, Мареј, Бердих итн.