Ракометна ЛШ 2. коло (статистика,голови,одбрани)

СПОРТ

Погледнете го комплетниот извештај од 2 коло во ракометната лига на шампиони во машка конкуренција. Вардар победи против силниот Нант, додека Металург загуби од Бешикташ дома. Од нашите интернационалци вредат да се споменат фантастичната партија на голот на Барселона на Борко Ристовски и  6 – те голови на Немања Прибак за Бешикташ.

Група “А“:

Вардар – Нант  27:23

КОМПЛЕТНА СТАТИСТИКА

Барселона – Кристијанштад  31:29 

ППД Загреб – ПИК Сегед  23:28 

Р.Н.Левен – Висла Плоцк 31:27 

Група “Б“:

Веспрем – Фленсбург  28:27 

Алборг – Цеље ПЛ  32:30 

ПСЖ – Мешков Брест  32:28 

Киелце – Кил  32:21 

 

Група “Ц“:

Елверум – Скјерн  27:31 

Динамо Букурешт – Горење Велење  26:27 

Адемар Леон – Кадетен Шафхаузен  29:28 

Група “Д“:

Чеховски Медведи – Монпелје  24:28

Металург – Бешикташ  27:31 

КОМПЛЕТНА СТАТИСТИКА

Спортинг Лисабон – Мотор Запорожје  23:31 

ИДЕАЛЕН ТИМ НА ВТОРОТО КОЛО:

Лево крило   Валеро Ривера Барселона
Лев бек Карол Биелецки Киелце
Среден бек Мате Лекај Веспрем
Десен бек Ласло Наѓ Веспрем
Десно крило Матјаз Брумен Горење Велење
Пикер Бјарте Мирхол Скерн
Голман Арпад Штербик Вардар

НАЈДОБРИТЕ ОДБРАНИ ОД 2 КОЛО

НАЈДОБРИТЕ ГОЛОВИ НА ОД 2 КОЛО

Извор: EHF