Соколите со победа против штрковите

СПОРТ
На крајот од првото коло Соколите го совладаа МЗТ и табелата изгледа вака :
1 1 0 2
2 1 0 2
3 1 0 2
4 1 0 2
5 1 0 2
6 1 0 2
7 0 1 1
8 0 1 1
9 0 1 1
10 0 1 1
11 0 1 1
12 0 1

 Избраниците на Тодоров ги загубија првите две четвртини (16:22) и (17:25), а гостите направија водство од 13:0 со што на полувремето заминаа со (47:33). Во вториот дел, домаќините предводени од Трајковски, четвртината ја завршија со (26:21). На крајот Карпош ја превзеде победата со (85:83). Најефикасен за штрковите беше Трајковски со 34 поени, 8 скока, 2 асистенции и 1 блок,а кај гостите, најдобар поединец беше капитенот Соколов со 19 поени, 3 скока, 7 асистенции.
Целосна статистика на следниот ЛИНК.
Распоред за второ коло:
Извор: mkf.mk         Наташа Костовска