Tag Archives: автомото

Smart Vision EQ Fortwo автомобилот на иднината (ВИДЕО)

Smart го претстави електричниот концепт Vision EQ Fortwo, кој во себе ги вклучува сите карактеристики на мал урбан автомобил на иднината.

Стратегијата на индивидуалниот транспорт на иднината во големите светски градови подразбира зголемена употреба на автомобили управувани од алтернативни погонски системи, главно електрични мотори, со цел да се намали локалното загадување на животната средина.

Моделот Smart Vision EQ Fortwo ги комбинира сите современи трендови во еден автомобил – тоа е целосно автономно електрично возило за транспорт до 2 лица кое наизменично може да го користат поголем број луѓе.

Автомобилот постојано е поврзан на интернет, така што патниците се обезбедени со сите потребни информации и услуги, додека удобно седат во своите седишта, а управувањето на возилото го препуштаат на компјутерот.

Иако станува збор само за концепт, овој интелигентен автомобил ја носи ознаката EQ, идниот бренд на Daimler, под кој ќе се произведуваат идните електромобили на Mercedes и Smart. Имено, Daimler до 2022 година планира да лансира 10-ина модели на електричен погон, од возила со големина на Smart до голем SUV модел.

Извори: AUTO BILD, media.daimler

Новото чудо на патиштата Ferrari Portofino (ВИДЕО)

Ferrari го претставија новиот GT кабриолет кој треба да го замени моделот California T и за прв пат во живо ќе биде прикажан на Frankfurt Motor Show во септември.

Наречен Ferrari Portofino, во споредба со California T е помоќен, полесен, и со поагресивен и аеродинамичен дизајн.

Моторот е истиот 3.9 литарски турбо V8, но модификуван со нови компоненти и рекалибриран софтвер за негово менаџирање – тој ќе има моќност од 600 коњски сили, што е за 40 повеќе од сегашната верзија.

Со тоа е скратено и забрзувањето од 0-100км/ч кое ќе изнесува 3.5 секунди, додека максималната брзина ќе биде 320км/ч.

Во Portofino ќе биде вградена последната генерација на електронскиот заден диференцијал на Ferrari, наречен E-Diff3.

Во поглед на дизајнот, Portofino има поагресивна предница со LED фарови инспирирани од моделот 488 GTB, додека во внатрешноста е вграден нов infotainment систем со 10.2 инчен touchscreen диплеј, нов волан и седишта, како и infotainment систем за патниците на задните седишта.

Извори : CARJAM TV , www.ferrari.com, idividi.com

Новиот Honda Civic Type R (ВИДЕО)

Новиот Honda Civic Type R е со класичен  четири цилиндерски турбо-бензинец, мануелен менувач и погон на предните тркала. Четири-цилиндерскиот VTEC-турбо мотор испорачува 320 коњски сили и 400 Nm кон предните тркала, кои ќе се пренесуваат исклучиво преку шест-степен мануелен менувач. Ова му овозможува на Civic Type R да забрза до 100 километри на час за само 5.7 секунди и да постигне максимални 272 километри на час. Потрошувачката би требало да биде 7.7 литри гориво на 100 километри.

Извор: www.honda.com

Најдобрите моменти од трката во Германија

Погледнете ги најдобрите моменти од трката во Нирбургринг, Германија на следниот ЛИНК .

 

Иџе после победата се заблагодари преку видео порака (ВИДЕО)

Игор Стефановски – Иџе оствари фантастични резултати на патеката Нирбургринг, освојувајќи два подиуми. Првата трка ја заврши на втората позиција, а во втората се искачи и на највисокото место на пиедесталот. Резултатот е уште поспектакуларен за Иџе – по освоено второ место во првата трка и старт од седмата позиција на втората, македонскиот возач во ETCC стигна до првата позиција во втората трка и до победа на Nurburgring!

На крај тој на сите свои фанови и соработници им се заблагодари преку видео ПОРАКА.

Подгответе се за новото “фиќо”

Fiat 500 се очекува да го отфрли 1.3 литарскиот MultiJet дизел мотор во корист на почистата хибридна технологија од 48 волти. Новото фиќо очекуваме на пазарот да се појави во 2019 година.

Наредната генерација на Fiat 500 ќе биде побрза и поефикасна отколку сегашната, а ќе ја има приближно истата цена. Серџо Марчоне, шефот на Fiat Chrysler групацијата, иднината ја гледа во поштедливите мотори кои би се вградувале во сите модели на фиат.

Продаден Германскиот авто бренд Опел

PSA  групацијата – доминатниот сопственик на Пежо објави дека за износ од 2.2 милиарди евра ги купува Opel и Vauxhall  од  страна на америчкиот гигант  GeneraL Motors. Веста која беше објавена на конференција за печат  изутринава  во Париз драматчно ги засегна регионалните автомото производители. Имено PSA  групацијата со дополнително стекнатото учество од 17 % на Европскиот пазар станува   втора по големина авто-групација веднаш зад германскиот конзорциум Volkswagen.

Стравувањата сепак одат во насока на  последиците по однос на вработувањата во Велика Британија земајќи го во предвид фактот што британскиот Vauxhall во своите производствени капацитети кај Лутон и Елесмер има   вработено околу 4500  работници. Француската влада во овај момент со своите  14 % учество во PSA би  настојувала за приоритет во пополнувањето на слободните работни места со свои сопствени ресурси.

Иако првичните пораки упатени од страна на извршните директори на PSA и GeneraL Motors се смирувачки по однос на задржување на постојниот кадар во догледно време, сепак самиот потег создаде неизвесност и лавина реакции  за причините за овај потег и понатамошните планови на групацијата. Како и да е едно е сигурно  а тоа е дека Пежо со овај договор ја зацврстува својата лидерска позиција и го зајакнува своето присуство на европскиот и светски пазар.

Најдобрите кросовери на годината

Светот на кросоверите брзо се менува дури побрзо одошто тркалата се вртат. Модерен дизајн и футуристичка технологија се формула која минатата година ја применија МГС.  Кинезите конечно сфатија дека не можат да го освојат светот со ефтини копии и тргнаа во офанзива таму каде перспективите се најголеми.

Кросоверот што го претставија е прв модел на најновата марка Линколн компани која ќе има доста блиски релации со Волво. Многу детали за механиката не се познати, но сигурно ќе биде заедничка. Затоа пак познати се големите планови на конгломератот кој ќе ја освојува Европа по поинаква филозофија.

Kia Niro hybrid

Корејците како попрагматични веќе се два три чекора пред нив. Тие навреме го видоа светот онака како што другите не го замислуваа и го понудија Киа Ниро. Кога пред две години објавија дека ќе лансираат хибридно спортско корисно возило многумина сметаа дека ги имаат преценето своите пазарни можности. За среќа на човештвото и чистиот воздух резултатот на радикално храбриот чекор на марката веќе е реалност.

Смел потег повлече и Тојота со монтирањето на Тoyota ch-r. Кај негоизненадување не беше хибридниот погон туку дизајнот. Не типично прогресивен за марката тој најави едно ново провокативно однесување на кое не сме навикнале. Реакциите на купувачите се уште се очекуваат во вистински обем, но сигурно е дека ch-r нема да остане единствен модел на Тојота со неконзервативни линии.

Доста потрезвено беше размислувањето на Фолфсваген кој со зајакнувањето на своите позиции во САД го подготви atlas. Очекуван со години тој е точно она што треба да биде, модерен кросовер направен по вкус на прекуокеанските купувачи. Ќе му се радуваат и кинезите можеби и русите, но неговото појавување на европскиот пазаре сосема неизвесно.

Меѓу големиот број на модели кои се појавија во 2016 та имаше  и еден мал и сосема неочекуван. На изненадување на сите Цитроен започна со продажба на електричен модел наречен Е-мехари. Со него на навидум сосема алтернативен начин се доловуваат не само историското име на наменски големото теренско возило, туку и на слободарскиот дух на марката.

Сепак вистинското од Францускиот производител пристигна спакувано во новата генерација на С3. Неговиот минималистички дизајн не врати во едни други времиња кога автомобилите се купуваа со емоции. За полесно да помине  низ турбулентиот пазар по патот кој му го тракираше С4 кактус располага со интересни решенија. Заштитните air pump панели се еден од нив како и камерата за фотографирање на околината за време на возењето.
По освојувањето на кросовер пространствата Нисан се концентрираше на други возила. Запуштена до заборав малата Миха се наметна како приоритетно. Со задача да ги врати очекувањата на купувачите од марката сега изгледа помоќно отколку кај конкуренцијата која претежно е класично ориентирана. Беше способна да ги освои ударните вести но останува да видиме колку ќе ги освои срцата на  купувачите посебно помладите.

Истата цел ја има и Форд кој на својот глобален мал модел Ка плус му даде шанса да се натпреварува со доминантните староседелци во оваа класа. Иако скромно по обем таа е влијателна за учество на пазарот и во неа владее беспоштедна борба. Затоа и Ка плус е скроен така да нуди  повеќе од другите и е дел од планот на Форд да се заведе градската публика. Главни адути во тоа ќе бидат прифатливата цена и зголемената практичност, но ќе пречи скромната моторна зафатнина.

За разлика Опел со новата Инсигниа Гранд Спорт покажа сосем поинакви амбиции. Стремејќи се да се доближи за тренинг играчите таа е исполнета со технологии кои се среќаваат само кај нив. Она во што предничи  е пространоста, практичноста и прифатливоста како и со комплицираниот дизајн кој беше очекуван исто како и со нивната механичка основа и добро пополнетата моторна понуда. На неа може да гледаме само како на драматичен момент за паметење.

Најдобрите кросовери на годината

Сеат Атека  е првиот кросовер кој ја отвори сезоната 2016.  На овој првенец на шпанската марка долго се чекаше. Аспирациите за влез  на Сеат во оваа класа беа поставени уште поодамна, пред скоро 10 години. Но од Волфсбург никако не доаѓаше семејната дозвола за присуство на еден ваков модел. Можеби изатоа шпанците имаа доволно време детално да ја разработатстратегијата со која наводно ќе ги освојуваат симпатиитеи гаражите на купувачите. Со своите квалитети Атека како прв од сите вакви најавени модели го потврди тоа. На второто спортско корисно возило на Сеат нема да се чека многу затоа што во многу ќе наликува на својот двојник Кодиак од серијата на Шкода.

Во новиот чешки кросовер купувачите веднаш препознаа сериозен играч во оваа класа кој во целост ги задржува карактеристиките од моделите на марката. Затоа и започна да реди позитивни реакции уште пред да се појави на пазарот. Палетата сеуште се дополнува, но некои од изведбите веќе целат повисоко одколку рејтингот на марката.

Не беше изненадување ниту појавувањето на францускиот дует на  саемот во Осака. До скоро ново-волуменци со кросовер карактеристики, Пежо 3008 и 5008 сега се вистински спортско корисни взила. Трансформацијата на карактерот дојде по свртувањето на марката кон поатрактивни пазарипредложена од главниот извршен директор на ПСА групацијата Карлос Таварес. Според аналитичарите тоа беше очекувано иако малку задоценето. Купувачите сепак ги дочекаа со раширени рацеи отворен ум, место за скептицизам нема.

Иста беше и реакцијата на појавувањето на Алфа Стелвио во ноември на салонот во Лос Анџелес. Тој ги има истите гени и механика како и Џиулија вклучувајќи го и 2, литарскиот квадрипољо мотор со 510 коњи развиен од Ферари. Максималните 285 км на час доволно кажуваат за карактерот на овој кросовер со секси италијански стил. Љубителите на Алфа сепак ќе почекаат на него затоа што најпрво во продажба ќе се појави верзијата со 280 коњски сили и цена од 57300 евра. Италијанците сеуште одбоваат да кажат кога точно ќе бидат првите испораки.

Вториот сосема нов италијански кросовер Масерати Леванте веќе е во продажба, но и на него се чека. Побарувачката е поголема од капацитетите во фабриката Мирафјори во Торино каде се произведува. За сега е на располагање со В6 агрегати, два бензина со 350 и 430 како и еден дизел со 275 коњски сили. Го нема споменатиот твин турбо Селвио, но се очекува со 560 коњски и В8 мотор. Затоа пак на носот го има трозабецот на Нептун кој му носи сериозен респект помеѓу конкуренцијата.

Конкуренцијата во 2016 тата навистина беше активна што гледајќи вака во ретроспектива просто зачудува колку нови модели се појавија за прв пат. Лани уште едно големо име во својата класна историја започна да пишува ново поглавје. Судејќи според приложеното, ќе биде долго и плодно. Познато од порано брилијантниот Јагуар Х пејс  дојде на пазарот како ураган и започна да ги освојува купувачите со дизајнот, технологиите, и перформансите. Дека и цената му е вистински одмерена забележаа сите.

http://www.mercedes-benz.com.mk/

Дури и конкуренцијата во сопствените редови која ја претстави петтата генерација на Лендровер дискавери.Сумирајќи ги најголемите промени досега овај модел има тешка задача да ја покрие празнината што настана со прекинувањето на легендарниот Гафунк. Во тоа ќе му помогнат алуминиумот на шасијата и моторите, но и модерниот и софистициран дизајн. Така изгледа и желно очекуваниот кросовер новитет на Ауди претставен лани. За разлика од постарите модели Хил 2 треба сам да се пробива по новите пазарни пространства. Можеби токму затоа Ауди го одбележа со промоција со која како да сакаше да ја покаже својата улога на предводник на трендовите.

Таквите трендови во 2016 та ги предводеа други германски премиум марки. Посебно Мерцедес кој понуди вистински поглед кон иднината преку концептот Generation ЕQ.  За него и истите што ќе следат е направена сосема нова платформа која е специјално конструирана за електричен погон. Кросоверот ќе стане сериски производ после две години, но веќе ги разбуди духовите со својот дизајн и футуристичка технологија.

Погледнете како изгледа Mercedes-Benz CLS 2018

Фотографите на Auto Express за првпат успеале да „ја фатат“ наредната генерација на Mercedes-Benz CLS на шпионски фотографии, кои покажуваат неколку дизајнерски промени кои ќе ги има новата верзија на купето на Mercedes
Иако предниот дел е значително маскиран, се забележуваат потенки LED фарови, најверојатно во тандем со потенка предна решетка. Гледано од профил, се чини дека линијата на автомобилот оди во поголема нагорна линија отколку кај сегашните модели, но тоа може да е дел и од маската на автомобилот. Најголема промена се забележува на задниот дел, со новите фарови кои не се дијагонални, туку хоризонтални, слични на оние на S-Class моделите.

Кога ќе се појави на пазарот, се очекува CLS да ја дели платформата и дел од моторите со новата E-Class, иако се работи за многу подолго и пошироко возило. Поради ова, се шпекулира дека новата CLS серија всушност ќе биде наречена CLE.

Инаку, CLS серијата е претставена во 2005-та, со 4 врати и 2+2 распоред на седишта. Сегашниот модел е претставен во 2011, и има добиено фејслифт во 2014. Mercedes веќе се има збогувано од сегашната серија со Final Edition специјалното издание, но ќе поминат неколку години додека се појави новата.

Нејзината најава се очекува во втората половина на 2017, а пристигнувањето во изложбените салони некаде во 2018.