(ВИДЕО) Нова атракција за туристите на Малдивите

На островот Рангали во Малдиви ќе биде отворена првата подводна вила во светот. Резиденцијата ќе се вика „Мурака“, што на локалниот јазик значи корал. Објектот е дизајниран целосно да се вклопи во подводни услови, овозможувајќи им на гостите да бидат дел од подводниот свет. Вилата ќе се состои од две нивоа, една над површината на […]

ПОВЕЌЕ

„Хари Потер“ ќе биде најскапата претстава на Бродвеј

Претставата „Хари Потер и проколнатото дете“, која е закажана за 22 април, ќе биде најскапата драмска продукција во историјата на Бродвеј. Трошоците за изведување изнесуваат неверојатни 68,5 милиони долари. Претставата е работена по сценарио што со писателката Џ.К. Роулинг (52) го работел Џон Тифани. Претставата е во два дела и би требало да трае повеќе […]

ПОВЕЌЕ

(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНО – Мечка даде знак за почеток на фудбалски меч

Смешно видео од Русија од мечка која дава знак за почеток на натпревар, наместо судијата, го обиколи светот. Мечката е симбол на Машук, руски третолигаш. Таа беше главна атракција на мечот помеѓу Машук и Ангушт. Погледнете.

ПОВЕЌЕ

Пронајдени сребрени монети од 10 век

Археолози на германскиот остров Риген во Балтичкото Море пронашле закопани сребрени монети и накит кои датираат од десетиот век, односно од периодот поврзан со владеењето на данскиот крал Харалд Громсон. Двајца археолози аматери нашле монета, односно неа ја нашло 13 годишно момче и неговиот учител, со помош на детектор. Откако виделе дека се работи за […]

ПОВЕЌЕ

Алтипармаков и Гелева на ретроспективната изложба „2001-Вселенска Одисеја“

Режисерот и продуцент Јане Алтипармаков и фотографката и мултимедијална уметница Наташа Гелева изработија своевиден фотоесеј од ретроспективната изложба „2001-Вселенска Одисеја“ која од минатиот месец е поставена во Филмскиот музеј во Франкфурт. Тие присуствуваа на свеченото отворање на изложбата посветена на половина век од премиерното прикажување на култниот филм на Стенли Кјубрик, а беа официјално поканети […]

ПОВЕЌЕ

(ВИДЕО) Најголемиот крузер на светот тргна на своето прво патување

После 3 години, најголемиот крузер на светот, чиј капацитет изнесува девет илјади луѓе, вчера исплови од пристаништето во Барселона и тргна на своето прво патување кон Медитеранот. Крузерот „Symphony of the seas“ не ја носи само титулата најголем на светот, туку го поседува и највисокиот тобоган на море, најбрз интернет на море, а има и […]

ПОВЕЌЕ

11-то Државното првенство на бармени во Македонија

По единаесетти пат оваа година во ресторанот „Four“ ќе се одржи Државното првенство на бармени во Република Македонија. Македонија веќе 11-та година по ред ја воздигнува коктел културата преку Здружението на бармени на Република Македонија, кое е единствена институција од овој калибар. Врвни техники, совршено поставени услови според светските IBA стандарди, стручно маневрирање со алкохолни […]

ПОВЕЌЕ

(ВИДЕО) Огромна пукнатина во Најроби, Кенија

Огромна  пукнатина на Земјата се отвори речиси преку ноќ, длабока 15 метри, пресекувајќи го автопатот и преплашувајќи  многумина што живеат во областа западно од Најроби, Кенија. Но, што ја предизвика оваа огромна пукнатина на Земјата? Научниците се поделени во своето мислење. Геологот Бен Ендрус верува дека пукнатината е резултат на тектонските плочи кои се менуваат. […]

ПОВЕЌЕ

(ВИДЕО) “Нутела” ќе се прави само од италијански лешници

Компанијата Фереро го претстави својот стратешки план според кој за производство на кремот „Нутела“ ќе користи само лешници произведени во Италија. Досега Фереро, освен од матичната земја, со лешници се снабдуваше од Турција, Чиле и Јужна Африка. Производителот на познатиот крем објави план до 2025 година на 20.000 хектари да подигне нови насади со лешници, […]

ПОВЕЌЕ