Португалец со велосипед стигна на СП во Русија

Португалецот Елдер Батиста помина 4.640 километри на велосипед со цел да навива за репрезентацијата на Португалија на Светското првенство во Русија, но воедно да собере средства за хуманитарна организација. Патувањето го започна на шести мај, а во текот на 44 дена помина 4.640 километри и границите на осум држави. „По победата на Португалија на Европското […]

ПОВЕЌЕ

(ФОТО+ВИДЕО) Неверојатни акробации со велосипед

Погледнете ја девојката која прави неверојатни акробации со нејзиниот велосипед. Таа се занимава со уметнички велосипедизам каде спортистите изведуваат најразлични трикови (вежби) слични на гимнастика или балет. На 1-ви и 2 –ри јуни во Висбаден (Германија ) ќе се одржи Европското првенство во уметнички велосипедизам па искрено се надева дека и покрај големата конкуренција ќе […]

ПОВЕЌЕ

Предраг Чачаров – Велосипедизмот е еден од најскапите спортови

Од каде љубовта кон велосипедизмот и колку време професионално тренираш ? Мојата љубов кон велосипедизмот започна од најрана возраст. На дванаесет години моите родители ми купија подобар велосипед со кој се до  четиринесетата година тренирав рекреативно. Во Март 2017 год. се зачленив во ВК ,,Бел Камен” од Радовиш и почнав активно да тренирам. Каков велосипед […]

ПОВЕЌЕ

Велосипедизам -Трофеј Кичево 2017 (Резултати)

РЕЗУЛТАТИ Трофеј Кичево 2017 (22.10.2017)  СЕНИОРИ пласман име и презиме клуб време    1. Никола ЛЕВКОВ Вело-М 1:35:28.373    2. Јане ТРИФУНОВСКИ Енерџи 1:38:25.187    3. Борислав СОЛАРСКИ Цикло спорт 1:38:25.261    4. Ивица ДАВИДОВСКИ Вело-М 1:38:25.579    5. Дарко СИМОНОВСКИ Енерџи 1:38:25.805   ЈУНИОРИ пласман име и презиме клуб време    1. Александар ЧАВЛЕСКИ […]

ПОВЕЌЕ

Возбудливата сезона во планински велосипедизам заврши

Викендов заврши возбудливото и неизвесното првенство во планински велосипедизам на патеката во Гази Баба со триумф на охриѓанецот Михаил Тасевски од тимот на Оксижен Скопје. Инаку да се напомене ова е и севкупен триумф на Тасевски на ранг листата на државното првенство во категорија Елит (сениори), па иако е дебитант во оваа конкуренција, бидејќи од […]

ПОВЕЌЕ

Државно ридско првенство – друмски велосипедизам

Престојниов викенд се одржа државно ридско првенство во друмски велосипедизам на релација Кривогаштани – Крушево во должина од 23 км и 1000 м елевација во категорија на сениори како и за севкупни победници на првото место заврши Никола Ѓукиќ со време 57:50 на второто место се најде Рифат Левент со време 58:02, а на третото место […]

ПОВЕЌЕ

Трофеј Кичево 2017 –  велосипедизам

  Изминатиов викенд во Кичево се одржа ,,Трофеј Кичево 2017” во организација на велосипедската федерација на Македонија (ВФМ) и коорганизаторот велосипедскиот клубот ,,Спид бајк” од Кичево, каде учество земаа  17 клубови од нашата земја со 70 на број натпреварувачи, а збогатена беше конкуренцијата и од клубови од соседна Бугарија со 20 натпреварувачи. Патеката беше во […]

ПОВЕЌЕ

Планински велосипедизам конечни резултати од трката на Водно

          РЕЗУЛТАТИ Uphill 2017 ЕЛИТ Пласман Стартен Број Натпреварувач Клуб Време 1 32 Левент Рифат Адреналин Гостивар 11:01 2 24 Михаил Тасевски Оксижен Скопје 11:27 3 25 Александар Марковски Оксижен Скопје 11:46 4 36 Александар Ѓуровиќ Енерџи Скопје 12:14 5 31 Кирил Марковски Е.Б.Т. Скопје 12:18 6 27 Столе Здравков Оксижен Скопје […]

ПОВЕЌЕ

Водно почетна станица на трките од планинскиот велосипедизам

Почетната станица односно првата трка од планинскиот велосипедизам ќе се одржи овој викенд во недела: 02.04.2017 а стартот е закажан во 12 часот над црквата Св. Јован крстител на Водно. Организатори на оваа прва трка се велосипедскиот клуб ,,Енерџи” од Скопје и Велосипедската федерација на Македонија а трката е за ранг листата на Велосипедската федерација […]

ПОВЕЌЕ