Tag Archives: дестинации

Дуфски водопад

Водопадот Дуф се наоѓа во близината на селото Ростуше. Водопадот е висок околу 28 метри. Водопадот Дуф спаѓа во рамките на Националниот парк Маврово и од Скопје е оддалечен околу 125 км. До него се стигнува возејќи по регионалниот пат Маврови Анови  Дебар кој се протега по долината на реката Радика.

Водопадот се наоѓа на леснодостапно место и за да се дојде до него не е потребен голем физички напор. До него води обележана пешачка патека во должина од илјада и дваесет метри, така што, доколку се пешачи со просечно темпо, до водопадот се пристигнува за половина час. Од половина пат, патеката води по кањонот на Ростушка Река, кој на некои места е длабок и до 100 метри. На крајот од кањонот се наоѓа водопадот, скриен позади карпите, со висина над 25 метри. На местото е поставена алпинистичка опрема со која посетителите може да се искачат по карпите што го обиколуваат водопадот. За посета на оваа природна знаменитост се наплаќа влезница од 50 денари, со која се добива и брошура за водопадот, како и услуга од туристички водич.

Индонезија го има најдобриот хотел на светот (ФОТО)

Комплексот хотели “Nihivatu” кој се наоѓа на индонезискиот остров Sumba,   400 километри источно од Бали, втор пат по ред е прогласен за најдобар хотел во светот од страна на специјализирано списание Travel + Leisure.

Направен е по моделот на старите куќи на островот, покриени со слама, но секоја соба има приватен базен. На располагање на гостите им стои и сурфање,часови по јога, јавање, риболов, спа услуги, патувања ….  Повеќе информации за хотелот  може да најдете на нивниот веб сајт.

Извор : http://www.travelandleisure.com 

 

Aria Hotel Budapest – најдобар хотел за 2017 (ФОТО)

Според коментарите на туристите кои ја посетуваат  светската интернет страница TripAdvisor.com  хотелот Ариа (Aria Hotel Budapest) во Будимпешта,Унгарија е избран за најубав. Кога ќе ја погледнете фото галеријата ќе се уверите дека тоа не е случајно.

 

Тучепи- тиркизната убавина на Јадранот

Тучепи  е мал град и општина во Сплитско-далматинскиот дел на  Хрватска. Се наоѓа на јадранскиот брег на Далмација познат како Макарска ривиера, околу 5 километри југоисточно од градот Макарска. Има население од 1,763 жители.

Тучепи е популарна туристичка дестинација благодарение на прекрасното крајбрежје, можностите за спорт и одлично сместување.

Цени на сместување во Тучепи (клик на фото)

Извор: google

Плажата Зрче – Балканската Ибица (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Островот Паг и плажата Зрче познати и како Хрватската Ибица е една од најпознатите летни атракции за млади каде забавата е неизбежна. Млади луѓе,музика, забава до раните утрински часови, светски познати ди-џеи, море, прекрасни плажи,убави девојки и момци…се дел од она што овој хрватски остров може да ви го понуди.

А, забавата и журките се посебна и приказна сама за себе. Недалеку од Новаља, на прекрасната плажа Зрче летото се претвора во “фабрика за забава“. Клубовите по плажите се домаќини на фестивалите и најпознатите ѕвезди од светската клубска сцена.

 

Подводен ресторан кој ќе ве остави без здив

Шест метри под површината на Индискиот океан, првиот подводен ноќен клуб е претворен во ресторан кој им овозможува на гостите да го гледаат она што го јадат. Познат како Subsix, сместен во одморалиштето PER AQUUM Niyama на Малдивите овој ресторан нуди незаменлив поглед на океанот за многу посетители.

Стаклените ѕидови што го опкружуваат овозможуваат единствено доживување да вечерате сред океанот со поглед на 90 различни видови животни кои живеат на коралниот гребен.
За да се стигне до ресторанот гостите мораат со глисер да одат 500 метри од брегот, а потоа преку посебни скалила се спуштаат во ресторанот под морското ниво.

Можеби ќе звучи чудно, но новиот изглед на Subsix ресторанот е инспириран од околните морски животни. Бар во форма на школка, столици како морската саса со гумени прсти, корали како лустери и длабокото сино осветлување го прават овој ресторан уште поатрактивен.

Покрај тоа што претходно беше отворен само за ручек, после реновирањето, ресторанот сега е достапен и за венчавки, семинари од областа на морската биологија и тематски вечерни настани.

Дестинации кои вредат да се посетат (Италија)

1.Рим
За оние на кои следна станица им е Италија,Рим е едно од местата кои мора да се види. Колосеумот како огромен амфитеатар е најголем од ваков вид што некогаш бил изграден од страна на Римската империја и остана модел за спортски објекти, па се до модерните времиња. Денес, структурата е сосема спротивна на современиот развој што го опкружува и е истакнат потсетник за античките времиња и богата историја на Рим.
Колосеум
Фонтаната Ди Треви датира од древни римски времиња, бидејќи изградбата на аквадуктот Аква Девица датира од 19 п.н.е. и обезбедувала вода за римските бањи и фонтаните на централниот Рим. Се вели дека Аква Девицата, или Богородица Вотерс, е именувана во чест на една млада римска девојка која довела војници до изворот со цел да ја изгаснат жедтта .Фонтаната е изградена на крајната точка на аквадуктот, на раскрсницата на трит патишта. Овие три улици (tre vie) му го даваат името на фонтаната Ди Треви.
Фонтаната Треви
Шпанските скали биле изградени во 1723-1725 година од страна на архитектот Франческо де Санктис и биле финансирани од оставиниот француски дипломат Етјен Гјуфиер. Биле изградени со цел да ја поврзе црквата Тринита деи Монти која била под покровителство на кралот на Франција, со шпанскиот плоштад.
2.Венеција
Гондола возењето низ каналите на Венеција е традиција со која патниците учествуваат со векови. Венеција е град на острови и канали.Поставата на каналите се старите згради кои останаа релативно непроменети стотици години, додавајќи на романтичниот шарм. Големиот канал е најпознат од овие водни канали.
Венеција
3. Фиренца
Се смета како една од најдобрите катедрали во светот, Дуомо Санта Марија дел Фиоре, или катедралата Санта Марија дел Фиоре, доминира во хоризонтот на Фиренца.
Фиренца
Националната библиотека во Фиренца е основана во 1714 година, кога италијанскиот библиотекар и научник, Антонио Маглиабечи каде што ја оставил целата негова колекција на книги, опфаќајќи околу 30.000 тома. Од 1870 година библиотеката е италијански библиотечен депозитар, добивајќи копија од секоја книга објавена во земјата. Во него се сместени милиони автограми, ракописи, писмаи книги, вклучувајќи многу ретки изданија.
Библиотеката во Фиренца

4. Ватикан е дом на некои од најпознатите бесценети уметници и уметнички колекции во светот. Надвор од очигледните локалитети на базиликата Свети Петар и плоштадот Свети Петар, Ватикан е дом на безброј атракции. Познатата Систинска капела ги прикажува ѕидовите и таваните на Микеланџело и многумина од најпознатите италијански уметници.

Ватикан
5. Езерото Комо е едно од најпознатите живописни подрачја во Италија, опкружено со планини и наредени од мали живописни градови. Традиционално прогон на богатите, езерото има многу стари богати вили и палати. Околу езерото се одморалишта и опатија од 11 век.
Езерото Комо
6. Амалфијското крајбрежје, светско културно наследство на УНЕСКО
7. Cinque Terre, кој се преведува како “пет села”, е прекрасен крајбрежен регион со стрмни карпи и ридови од океанско потекло. Живописните села на Монтеросо ал Маре, Вернаца, Корнилија, Манарола и Риомаџоре можат да се стигнат до неколку начини, но се спојуваат едни со други со тесен пат низ ридот или пешачки патеки.
Тере
8. Кулата во Пиза
Пиза
Автор: Наташа Костовска 
Извори на податоци и слики: Википедија, Гугл

Бора-Бора најубавиот остров на светот (ВИДЕО)

Бора Бора е остров кој се наоѓа во самото средиште на Француската Полинезија, една од најубавите целини во островската група Ливард ( Leeward ), на Друштвените Острови. Блескавите плажи со бел песок порабени со палми, тиркизните ридовии грстовите сјајни цветови од хибискус се протегаат крај кристално бистрата лагуна. Тропските температури се движат меѓу 24 и 28°C ги намалува свежото ветре кое доаѓа од исток.  Преглед на слики на следниов линк: Bora Bora

Постои само еден пловен премин низ кој може да се помине меѓу прстенот од корални острови, кои локалното население го нарекло Мотус. Поради тоа, лагуната е природно престаниште. Освен главен централен остров, двапати поголем од Гибралтар ( 12km квадратни ), постојат и два помали – Тупуа ( Toopua ) и Тупуаити ( Toopuaiti ). Сите овие острови се остатоци од вулкански кратер кој еродирал. Два остри нерамни врови доминираат над Бора Бора: Пахија, висок 660m и малку повисок Отеману со совоите 725m.

Видео извор: alekseyfedorov

Преглед на слики на следниов линк: Bora Bora

Плоче – најубавата плажа во Црна Гора (ФОТО)

Плажата Плоче се наоѓа на 9 километри од Будва во Црна Гора и важи за најатрактивна и најпосетена плажа од туристите. Посебно е интересна за младите поради многубројните журки и забави кои се случуваат на оваа плажа. 

Венеција воведува 12 правила за однесување на гостите

Дванаесет златни правила за однесување на туристите  воведоа властите во италијанскиот град Венеција. Оние што ќе ги прекршат ќе треба да платат казна од 25 до 500 евра, соопшти здружението на руските туроператори.

Наместо претходните 50 евра за капење во каналите ќе се плаќаат 500 евра. За прошетка во градот по костим за капење или со разголено тело глобата станува 200 евра. По 100 евра ќе се земаат од секој кој прави пикник на јавно место или вози велосипед во пешачки зони.

Предвидени се казни и за пишување по споменици (400 евра) и оставање ѓубре (25 евра).

Туристите ќе бидат информирани за 12-те правила преку нова кампања во социјалните мрежи, како и со пораки и постери на сајтот на општината, на билборди и во местата каде што има најголем број луѓе .

Извор: Rusia turist.com