Tag Archives: дестинации

Индонезија го има најдобриот хотел на светот (ФОТО)

Комплексот хотели “Nihivatu” кој се наоѓа на индонезискиот остров Sumba,   400 километри источно од Бали, втор пат по ред е прогласен за најдобар хотел во светот од страна на специјализирано списание Travel + Leisure.

Направен е по моделот на старите куќи на островот, покриени со слама, но секоја соба има приватен базен. На располагање на гостите им стои и сурфање,часови по јога, јавање, риболов, спа услуги, патувања ….  Повеќе информации за хотелот  може да најдете на нивниот веб сајт.

Извор : http://www.travelandleisure.com 

 

Прекрасни дестинации – Arraial do Cabo, Бразил (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Arraial do Cabo е општина која се наоѓа блиску до Рио де Жанеиро во Бразил. Има население од 27.715 и вкупна површина е 160 квадратни километри. Во оваа бразилска држава има прекрасни плажи кои вреди да се посетат.

 

 

 

Филмското студио Paramount го отвори првиот хотел (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Филмското студио Paramount, познато е по филмовите како што се Невозможна мисија, Форест гамп и Кум,  одлучи да се прошири и во угостителската дејност со отворање на нова групација на хотели – Paramount Hotels & Resorts.

Првиот во низата на хотели е  отворен во Бодрум, Турција. The Bodrum by Paramount Hotels & Resorts има 135 луксузни соби со панорамски поглед кон морето, како и посебни вили. Сите луксузни вили се со големина од 195 квадрати до 900 квадрати, опремени со сопствени внатрешни и надворешни базени, турска бања и соба за масажа.

Извор: DivianArts.com

Фиренца,Италија – место кое вреди да го посетите (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Фиренца  е град во средна Италија на реката Арно со 366.488 жители. Фиренца е главен град на регионот Тоскана и покраината Фиренца. Заради културното и уметничкото значење често пати се нарекува и „Италијанска Атина“.

Фиренца е познат по својата историја и привлекува милиони туристи секоја година. Беше прогласен за Светско културно наследство од страна на УНЕСКО во 1982 година. Фиренца беше прогласена за еден од најубавите градови во светот и градот е познат по својата историја, култура, ренесансната уметност и спомениците. Градот исто така има голем број на музеи и уметнички галерии.

 

 

Хотел Амбасадор Охрид ја промовира новата веб страна

Вчера  Хотел Амбасадор-Охрид  ја промовираше новата веб страница на хотелот www.hotelambasador.mk.

“Веб страната е  со нови фотографии, убаво скоцкан амбиент, 360 – фотографија на целиот ресторант како и одличен приказ на декорирањето и изгледот на нашата сала за свечености” – изјави Стефан Николоски сопственик и менаџер на хотелот.

Контакт Информации

 

Прекрасниот Охрид низ објективот на Стојан Стојановски (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Погледнете прекрасни фотографии од Македонскиот и балканскиот туристички бисер Охрид сликани од фотографот Стојан Стојановски.

 

Ferrari Land нов уникатен забавен парк (ФОТОГАЛЕРИЈА)

На 7 Април во близина на Барселона е отворен нов забавен парк Ferrari Land на на површина од преку 70.000 m2.  Станува збор всушност за проширување  на постоечкиот и надалеку познат парк Port Aventure.

Страшниот ролеркостер кој изгледа како болид на Ферари, е најголемата атракција на Ferrari Land. Брзината која ја постигнува е застрашувачка, па така од 0 до 180 километри на час ќе постигнете само за 5 секунди! Таа брзина ја постигнувате кога возот ќе ве крене на 112 метри височина, а потоа ќе ве спушти доле….

Извор: www.portaventuraworld.com

 

Пијалок од 10.000 долари

Хотелот Algonkvin  кој се наоѓа во Њујорк во својата понуда има пијалок од 10.000 долари! Станува збор за мартини со мраз, но тој не се сервира со маслинка, туку со дијамант. Пијалокот се служи на сребрен послужавник, а келнерот задолжително нос бели ракавици.  Доколку сакате да уживате во овој пијалок, морате да го нарачате 72 часа порано.

Извор: Вистина.мк

Плажата Зрче – Балканската Ибица (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Островот Паг и плажата Зрче познати и како Хрватската Ибица е една од најпознатите летни атракции за млади каде забавата е неизбежна. Млади луѓе,музика, забава до раните утрински часови, светски познати ди-џеи, море, прекрасни плажи,убави девојки и момци…се дел од она што овој хрватски остров може да ви го понуди.

А, забавата и журките се посебна и приказна сама за себе. Недалеку од Новаља, на прекрасната плажа Зрче летото се претвора во “фабрика за забава“. Клубовите по плажите се домаќини на фестивалите и најпознатите ѕвезди од светската клубска сцена.

 

Курсеви по Фламенго во Шпанија

Што е Фламенгото?  Фламенгото претставува професионализирана артистичка форма на настап базирана на различните музички традиции кои потекнуваат од југот на Шпанија. Дека се работи за сложена танцова дисциплина потврдува и фактот што Фламенгото во својата комплексност ги инкорпорира пеењето (cante),  свирењето гитара (toque),  танцот (baile) и ракоплескањето (palmas).

И оваа година почнувајќи од 10 Април до 20 ти Мај Танцовата  Академија Flamenqueria од Севиља организира курсеви за изучување на Фламенгото. Со својот професионален тим од предавачи и кореографи оваа високо рангирана академија нуди екслузивна можност за запознавање со тајните на светски познатото Фламенго. Станете дел од оваа уникатна можност и запознајте се со  традициите и духот на Шпанската култура.   Повеќе информации околу уписот и условите можете да добите на следниов линк

Лице за контакт: Manuela Carasco, email:reservas@flamenqueria.es C/Castilla, 94 Sevilla Tel:+955226441 Доколку професионално се занимавате со танцување академијата нуди разни поволности околу размената на искуства и можност за соработка на проекти од заеднички интерес.

Plaza de España

Посетете ја Севиља и уживајте во изборот на сместување кое вам најмногу ви одговара. Севиља е дом на Фламенгото  и главен град на Андалузија, регион во јужниот дел од Шпанија познат по  Готската Катедрала и вечното почивалиште на Кристофер Колумбо.