Tag Archives: естрада

Наум Петрески со гостилница во Скопје ,,Кај Науме”

Естрадниот уметник Наум Петрески отвори гостилница во Скопје ,,Кај Науме”, а свеченото отварање го имаше на 7-ми јуни. Ова ќе биде убаво место за сите боеми, љубители на храна со пријатна и опуштена атмосвера како и прекрасна македонска песна .

Петрески е докажан пејач, да му посакаме дел од тој успех да го има и во угостителството.

Стефани Талевска со прекрасна фотосесија (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Нашиот  фотограф Мики Николоски направи прекрасна фотосесија во Прилеп насловена како Meet The Good The Bad & The Crazy каде како модел се појави преубавата Стефани Талевска. Уживајте во нивните фотографии.

 

 

Најзгодните Македонски Водителки (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Уживајте во фотогалеријата на најзгодните македонски водителки.

Лила Филиповска

Иванна Хаџиевска

Марјана Станојковска

Милена Антовска

Mаја Поцевска

Јелена Спенџарска

Мелита Ракичевиќ

Влатко Миладиновски со нов спот (ВИДЕО)

За песната “Се за тебе Софке” со која Влатко Миладиновски настапи на фестивалот Филиграни сними и видео спот во соработка со ИН продукција. Во спотот покрај Влатко се појавува неговиот брат Златко Миладиновски и моделот Марија Мојсовска.

Познатата пејачка со провокативна фотосесија (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Прекрасната наша пејачка Викторија Лоба заштитно лице на брендот Sara Fashion блеска во преубава фотосесија со која ги презентира нивните модели.

Елена Ристеска со нов спот (Видео)

Објавен и промовиран новиот спот на Елена Ристеска. Темата под наслов  ,, Сеуште ме плашиш,, на Елена Ристеска е снимена во дует со Хари Мата Хари.  Снимањето на спотот е направено во Хотелот Русија во Скопје, по текст на Алма Абдагиќ, музика  на Хари Варесановиќ,  и аранжман на Дарко Димитров.

Во прилог уживајте  во прексрасната  изведба на Елена Ристеска .

Монистра слават 15 години постоење со спот,албум и голем концерт (ВИДЕО)

Една од најуспешните етно групи кај нас “Монистра” слави 15 годишен јубилеј кој ќе го одбележи со втор албум и голем концерт на 9 април во Македонскиот Народен театар. За тоа како течат подготовките за концертот и албумот поразговаравме со еден од  членовите на групата Јован Стрезоски.

 Како дојде до формирање на Монистраи дали целиот овој период 15 години сте истите членови или има некои промени ?

Најпрво започнавме како членови на оркестарот на Културно Уметничкото Друштво Цветан Димов од Скопје, каде за прв пат имавме можност да се запознаеме со Македонската оро и песна. Растевме заедно со звуците на народните инструменти и слободно можам да кажам дека Македонскиот фолкор ни се врежа и ги изрезба нашите музички гени. Настапите со КУД Цветан Димов надвор од државата и восхитот на странската публиката од богатството на Македонската култура ни беше поттик за формирање на етно составот Монистра преку кој ќе можеме во една поинаква димензија да ја презентираме Македонската народна музика низ светот. Навракајќи се низ овие 15тина години на нашите гостувања во Израел, Египет, Франција, Италија, Словенија, Хрватска, Црна Гора слободно можам да кажам дека сме доста успешни во исполнување на мисијата за промоција на Македонската музика надвор од границите на државата.

Она што не одржа како бенд овие 15 години покрај љубовта кон музиката секако е и другарството помеѓу членовите на групата. Иако имаше некои промени на членовите низ годините, составот со кој денес настапуваме функционира заедно во последните 7-8 години. Морам да напоменам дека секој досегашен член на бендот има свој белег во она што денес претставува етно бендот Монистра и ние сме им благодарни за нивниот придонес.

 Колку песни ќе содржи албумот “ Киниса моме на вода ”кој што е во подготовка ?

Албумот ‘Киниса моме на вода’ е наш втор албум. Содржи десет композиции со авторска музика како и преработка на народни песни и ора меѓу кои и носечката нумера Киниса моме на вода. Материјалот е снимен во студиото ‘Подрумот ’ на Анѓел Ќосев, а аранжманот на сите композиции е на лидерот на групата Александар Јовевски.

Паралелно со албумот снимивте и спот за насловната песна. Со кого  го работевте?

Спотот е изработен од страна на Павле Данилов и Никола Николовски во ‘Револушн Мјузик & Видео Продакшн’. Спотот е снимен во Скопје во дворот на црквата Св. Пантелејмон чиј амбиент одлично се вклопи во приказната раскажана во народната Киниса моме на вода.

Како  тече подготовката за концертот на 9 април во МНТ? Дали ќе има и специјални гости ?

Се подготвуваме со засилено темпо за престојниот концерт на кој ќе бидат изведени сите нумери кои ќе се најдат на новиот албум како и дел од најпознатите композиции од првиот албум. На наше големо задоволство програмата ќе ја збогатат и долгогодишните пријатели на Монистра: Петар Ренџов, женскиот хор Злата Мегленска како и виолинистот Владимир Крстев.

Како функционирате приватно со останатите членови од бендот. Дали се дружите ?

Како што и претходно напоменав, дружбата помеѓу членовите е таа што не одржа на сцена овие 15 години. Сите меѓусебно одлично се познаваме што особено доаѓа до израз при нашето музицирање каде што функционираме како единка. Посетуваме заедно културни и музички настани, ги споделуваме меѓу нас убавите моменти кои ги носи животот.

Што ќе им посакате на читателите на www.javisejuzna.mk?

Да ја слушаат и уживаат македонската музика во било која форма, да бидат позитивни и среќни и да продолжат да ги следат содржините на mk

Наташа Малинкова може да биде и фотомодел (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Со прекрасна фотосесија на која никој нема да остане рамнодушен познатата Македонска пејачка Наташа Малинкова ја најавува својата нова песна “Хеј мама”.

Додека ја чекаме песната и видеоспотот за истата  уживајте во овие прекрасни фотографии на Наташа на која може да и завидат и светските фотомодели

 

 

 

 

 

 

Најубавиот момент од годинешната Златна Бубамара (Видео)

Најубавиот момент на годинешната Златна Бубамара беше спојувањето на групата Меморија и настапот во живо после повеќе од 20 години.

Ристе Тевдоски реди успеси и во САД

Ристе Тевдоски (поранешниот фронтмен од Браво Бенд)  кој подолго време живее, работи и се надоградува во САД постигнува огромни успеси и таму.

Ристе е еден од победниците на неодамна завршениот  OSO Concerto Competition 2016-1017 . Со ова Ристе доби можност да настапува на “20-тиот концерт на млади уметници  Дејвид Даниелс” со Оукланд Симфонискиот оркестар.

Концертот ќе се одржи во недела 12 февруари а Ристе ќе настапува со –  Вовед, тема и варијации за кларинет и оркестар од Џоакино Росини.

*Here are the winners of the 2016-2017 OSO Concerto Competition who will perform at the Oakland Symphony Orchestra 20th Annual David Daniels Young Artists Concert on Sunday, February 12: Timothy Brown, “Ain’t Necessarily So” from Porgy and Bess – George Gershwin; Robert Schneeweis, Piano Concerto in G major, I. Allegramente – Maurice Ravel; Risto Tevdoski: Introduction, Theme and Variations for Clarinet and Orchestra – Gioachino Rossini; Shannon Watts: “Una voce poco fa” from Il barbiere di Siviglia – Rossini