Tag Archives: иновации

Ејпл престави нови телефони на пазарот (ВИДЕО)

На 12-ти септември 2017 година Ејпл ги престави iPhone 8, iPhone 8 Plus и iPhone X како резултат на прославата на 10 годишнината на Ејпл и искажувањето почит на Стив Џобс како основач.Првиот iPhone беше пуштен во продажба на 29-ти јуни 2007 година и оттогаш Ејпл имаше продажба на над 1 билион од нив во светски рамки.
Новите карактеристики на iPhone 8 вклучуваат безжично полнење, 4к видео, додека iPhone X вклучува нов дизајн базиран на смарт телефоните,вклучувајќи препознавање на лицето на корисникот наместо хоме копче, потоа анимирани емоџис (Анимоџис) и многу повејќе. iPhone 8 има почетна цена од 699 долари, а iPhone X достигнува 999 долари и тие ќе бидат пуштени во предпродажба од 3 ноември 2017.

Наташа Костовска

 

Теретана – брод брилијантен начин да се поттикнат луѓето на вежбање

Првиот теретана – брод кој ја користи човечката енергија за пловење го изградила Италијанската фирма Carlo Ratti Association.Бродот го носи името “The Paris Navigating Gym” и ќе се користи за пловење по реката Сена во Париз.

Бродот е долг 20 метри и може да прими 45 луѓе. “Оваа теретана-брод го истражува потенцијалот на користење на човечката сила”, кажа Carlo Ratti. “Фасцинантно е да се види како енергијатата се генерира со вежбањето во теретана, која може да се искористи за погон на брод. Тоа претставува едно очигледно искуство, зад често пати апстрактниот поим за “електрчната енергија”. Иако концептот е се уште во развој, дизајнерите проценуваат дека првиот теретана-брод, ќе може да се види кон крајот на 2017!

The Paris Navigating Gym, функционира со претворањето на кинетичката енергија (која се произведува на некоја направа за вежбање) во електрична енергија. Меѓутоа, ако нема доволно патници на бродот, тој ќе може да се движи со помош на фотонапонските ќелии на кровот. Уште една причина да се посети Париз!

Arrow Smartwatch (паметен часовник Ароу)

Arrow Smartwatch (паметен часовник Ароу) е првиот часовник со вградена 1080p HD ротирачка камера,микрофон и звучници. Со негова помош се снимаат прекрасни фотографии и видеа.Дополнително може да се уредуваат и управуваат сликите или видеата од часовникто.Со апликација за iOS и Android, Arrow обезбедува известувања во реално време за повици, пораки и социјални медиуми.

Наташа Костовска

Passport:Глобален патнички адаптер (ВИДЕО)

Благодарение на вградените се-во-едно приклучоци и универзалниот излез на наизменична струја, може да работи беспрекорно во повеќе од 150 земји во светот.

Карактеристики:

Димензии: 2.24 “x 2.8” x 2.5 “/ 57mm x 72mm x 64mm

Тежина: 5.6oz / 159g

USB излез: 2.4A / 12W Макс на приклучок, 5A / 25W Вкупно со ZEN +

AC влез: 100-250V / AC 50 / 60Hz

Излезна моќност: 6A Max (600W на 100V или 1500W на 250V)

Наташа Костовска

Мини – паметен новчаник (ВИДЕО)

Новчаник во вид на сеф кој содржи 7 прегради за складирање на картички,пари… Содржи шифра која има безброј комбинации и доколку го загубите паричникот содржи вграден сензор за следење.

Наташа Костовска

Mokacam: Најмалата камера во светот

*Фотографија – Споредба на карактеристики во однос на останати камери

Mokacam со можностите што ги нуди е камера за секоја прилика. Содржи сензор за следење на движење,екран што се ротира, може да се монтира на површини со помош на магнет,се поврзува на Wi-fi за споделување на видео/слики на социјални мрежи и е водоотпорна.

Наташа Костовска

 

DigitsoleSmartshoe: Интелигентна патика

ЗДРАВСТВЕНИ АНАЛИТИКИ – Сензорите за движење ги анализираат нивото на погон, силата на удар, заморот, ставот на одење, чекорите, калориите и повеќе. Се добиваат прецизни податоци што ги спречуваат повредите и го подобруваат вашето здравје.

ПАМЕТНО ПОВРЗУВАЊЕ – Bluetooth 4.0 поврзувањето обезбедува персонализирани препораки за тренинг, анализа на шаблони и многу повеќе во реално време преку апликација за паметни телефони базирана на податоци за активност.

ДИЗАЈН – Дизајнот на следната генерација на чевли вклучува автоматизирање, регулирање на температурата со загревање и многу повеќе. Smartshoe е дизајниран во ултра-лесна, премиум кожа и Neotech EVA чевли.

Наташа Костовска

Таблет во вид на хартија (ВИДЕО)

Овој таблет е дизајниран претежно за уметници и архитекти.Доаѓа во прилог со пенкало и различните алатки се користат за скицирање или цртање кои со помош на Wi-fi се префрлаат на различни уреди.

Карактеристики :

10.3 инченекран

1.872 X 1.404 пиксели резолуција

8GB меморија

512 MB RAM

Wi-Fi

3,000mAh батерија

Наташа Костовска

Penna: Ретро – Bluetooth тастатура (ВИДЕО)

Penna има  далеку поубав изглед – кружни пишувачи на копчиња со хромирани пораки, како и поконвенционална верзија во облик на квадрат. Механичките прекинувачи нудат избор меѓу Cherry MX сините, црвените или кафените опции, во зависност од нивото на отпорност и “клипичност” што ви се допаѓа од тастатурата. Самата тастатура доаѓа во избор од пет бои. Интересен дел што се истакнува на Penna е рачката на страната, која обично се користи за поместување на хартијата на вистинска машина за пишување. Очигледно, тоа не е карактеристика што е потребна на тастатурата на Bluetooth, но рачката на Penna не е само естетски дел – тоа е програмабилно макро кое може да ги зачувува копчињата, па дури и цели зборови и фрази за брзо користење.

Наташа Костовска

C-Pen Reader

C-Pen Reader е главен технолошки пробив за секој што учи англиски јазик и е заштедувач на живот за оние кои страдаат од тешкотии во читањето, како што е дислексија. Читачот C-Pen е целосно пренослив уред со џебен формат кој гласно го чита текстот со англиски дигитален глас.

Наташа Костовска