Tag Archives: музика

Музичкиот маратон “Д Фестивал” започнува во Дојран

Единствениот летен open-air музички фестивал во Македонија годинава ќе се одржи од 14-ти до 16-ти јули во Дојран.

Во тридневната програма на седмото издание на фестивалот ќе настапат преку 50 музички артисти на пет фестивалски бини.

Меѓу позвучните имиња се :АРХАНГЕЛ, РУДИМЕНТАЛ, РОНИ САЈЗ, КИРИЛ ЏАЈКОВСКИ, КУП ОСКАР ОРКЕСТРА, АЛИ ФАРКА ТУРЕ БЕНД, ТЕРАКАФТ, ЕГОРИТМИЈА, С.А.Р.С., СИНИСТЕР, СТРИНГ ФОРСЕС, ДА ЏАКА НАКОТ и уште многу други.

Извор: dfestival.mk

Прекрасен ремикс : Olly Murs & Conor Maynard (ВИДЕО)

Наташа Костовска

2 CELLOS со прекрасна изведба на хитот Despasito (ВИДЕО)

Мега популарните хрватски челисти Лука и Стјепан – 2 CELLOS направија прекрасна преработка на големиот хит “Despasito”.

Прекрасен летен хит на Лозано (ВИДЕО)

Влатко Лозаноски-Лозано денес го објави спотот и песната за “Oва лето ќе се памти”. Се работи за прекрасен летен хит кој го направија :

Музика: Лазар Цветкоски
Текст: Магдалена Цветкоска – Ена & Милан Миланов
Аранжман: Лазар Цветкоски

Главната улога во спотот ја има моделот Ана Трајковска.

Боби Мојсовски сними спот со Тончи Хулјиќ & Мадре Бадесса(ВИДЕО)

Еден од најдобрите Македонски пејачи Боби Мојсовски сними песна и спот заедно со Тончи Хулјиќ & Мадре Бадесса “Ја би да сан опет мали”. Со оваа песна тие настапија и на CMC фестивалот во  Хрватска. Музиката за песната е на Тончи Хулјиќ, текстот на Вјекослава Хулјиќ, додека аранжманот заедничко дело на Тончи Хулјиќ и Душан Васиќ.

 

Тамара Ангеловска со прекрасна песна на англиски јазик (ВИДЕО)

Тамара Ангеловска ја објави својата прва авторска песна на англиски јазик со светски призвук насловена како „Blame of you“ во продукција на реномираната продукција High Records.

Видео приказната за темата „Blame of you“ која понатаму ќе добие и своја македонска верзија, снимена е во Струга во продукција на Џубокс Видео под режисерската палка на Џулиани.

Креацијата е на Златко Јовановски – ЈЗЈ и шминката на Ника мејк-ап целосно ја истакнуваат природната убавина на Тамара.

 

Христијан Бујароски: Бендот NO FUN ќе продолжи да ја негува квалитетната музика

Колку време постои групата “No Fun” на музичката сцена и кој се ја сочинува ?

Бендот No Fun  постои  10 години. Како средношколци почнавме да свириме заедно и во истиот состав сме и денес. Христијан Бујароски – гитарист и вокал, Ристе Гашоски – тапанар,вокал и Дарко Бујароски – басист,вокал. Ристе предходно свиреше гитара па почна да свири на тапани. Нашата прва свирка беше во 2007 година.

 Каков вид на музика свирите на вашите свирки ?

Ние пред се свириме кавер песни. Музика која ретко се слуша денес, особено по радио и телевизија. Неизбежни се некој нови форсирани ствари од некој познати фаци кој немаат ништо вредно од музика но мора да се пуштаат нивните спотови и песни по радио и тв.(зборувам за странската музика,турбофолкот). Нашиот репертоар е спротивен од тоа. Ерик Клептон, Џими Хендрикс, Стинг, U2, Pink Floyd,Red Hot Chili Peppers,Dire Straits,Eagles,Nirvana,Police,Oasis,Inxs… се дел од бендовите и артистите што можат да се сретнат на една свирка.

 Дали имате снимено авторски песни и дали планирате да снимите во иднина ?

Имаме неколку авторски песни и од истите имаме демо снимки кој ги снимавме самите ние.Сакаме да снимаме квалитетни снимки од некој од нив , а сакаме да направиме и нешто ново.Тоа е долг процес кој бара посветеност,работа и време.Нас се помалку ни останува време за тоа,но веруваме дека ќе најдеме и ќе ги израдуваме нашите фанови.

 Каде најчесто настапувате т.е. каде може да ве најдат вашите обожаватели?

Најчесто настапуваме во локали во Охрид и Струга .Добро е што има места кој прават рок свирки,но и слушатели на добрата музика.

 Дали може во Македонија да се живее од музика или мора да се работи и нешто друго?

Во Македонија секој работи по две работи 🙂 . Свирењето е наша втора работа. Може да се живее од музика не е дека неможе но бара работа, посветеност, креативност….Македонија има доста светски познати музичари.Тоа што е добро тука, е добро секаде.

Што ќе им порачате на читателите на www.javisejuzna.mk ?

Да слушаат добра музика. Немора тоа да биде рок музика. Да го препознаат вредното,уметничкото нешто во музиката. Неможе некоја песна спремана шаблонски за еден ден да биде вредна, да опишува некакво чувство или состојба или нешто.Таквата песна денес се појавува и се губи како многу други што се изгубиле во времепловот.Но дали се изгубила Another brick in the wall?

Прекрасна песна од Tајфата & Димитар Андоновски (ВИДЕО)

Тајфата и Димитар Андоновски снимија прекрасна песна со наслов “Седум дена седум ноќи” . Песната е авторско дело на дуото задолжено за правење хитови Лазар и Магдалена Цветкоски. Видеото го направи Vesta Production.

Македонката Регина со кореографија за “Someone’s Got You In Their Prayers Tonight”

 Регина Клењоски  ја креираше кореографијата за видеото за песната од Еван Шелтон “Someone’s Got You In Their Prayers Tonight” . Светската премиера на песната е најавена за денес.

Регина е уметнички директор на компанијата Regina Klenjoski Dance со седиште во Лос Анџелес и во Вичита. Таа во моментов е хонорарен професор во одделот за танц во Вичита Државниот универзитет.

За тие кои не знаат Регина Клењоски по потекло е од селото Јабланица кое се наоѓа во Струга.

Студиото   Regina Klenjoski Dance  е формирано во 1999 година од страна на Регина Клењоски и според публиката, критичарите и многубројните награди од областа на модерните танци тоа е едно од најпрестижните студија во САД.

“I Don’t Know Your Name” новиот хит на Мартија (ВИДЕО)

Вчера младата и многу талентирана наша пејачка Мартија Станојковиќ ја објави својата нова песна “I Don’t Know Your Name” . И  оваа песна како и  евровизиската со која Мартија настапи на детската евровизија е комплетно авторско дело на извонредниот Александар Масевски.