Tag Archives: ракомет

Вардар ниже победи (ВИДЕО)

Европскиот првак Вардар вечерва во СЦ„Јане Сандански“, триумфира против француски Нант, тимот во кој игра  на македонскиот капитен Кирил Лазаров со 27-23.

Најдобри поединци кај Вардар беа голманот Штербик кој имаше 11 одбрани меѓу кои и 2 седмерци и пикерот Мораеш со 6 погодоци.

КОМПЛЕТНА СТАТИСТИКА

Гигов фантастично бранеше, Костески погодуваше

Екипата на Селка Спор продолжува да победува во турското првенство. Денес убедливо на гостински терен беше совладана екипата на МЈК Хентбол со 31:21.

Голманот Виктор Гигов имаше блескава партија со 15 одбрани и беше најдобар поединец на натпреварот. Десното крило Костески исто така  одигра уште еден одличен меч и постигна 5 погодоци. Со оваа победа екипата на Селка најавува високи амбиции во турскиот шампионат сезонава.

,,Давеникот”  со победа над Металург

Ракометниот тим на Војводина кој се повратници во Сеха лигата после четири одиграни кола стигна до првата победа. Пред натпреварот со Металург го сменија нивниот прв тренер заменувајќи го со првиот негов поможник Кукиќ па овој нивен потек беше позитивна шок терапија за тимот. Најдобри поединци кај домаќините беа голманот Перовиќ со 8 одбрани, потоа искусното крило Стојановиќ со 6 гола и Трифковиќ со 4 постигнати гола. Додека кај нашиот преставник Арсиќ имаше 11 интервенции, а Кузмановски со 5 постигнати гола беше најдобар поединец.

Кај Металург никако не профункционира шутот од седум метри каде имаа очајна реализација од 2/6 а исто така нападот немаше решенија за цврстата дефанзива на противникот. Крајниот резултат Војводина 21 : 19 Металург е сосема заслужена победа на домаќините но сепак на крај ракометарите немаа со кого да ја прослават победата, од причина што во салата имаше неколку десетици луѓе кои го проследија натпреварот. Металург имаше шаренолик состав за да ги зачуваат силите и вниманието кон престојниот дуел од Лига на Шампиони против Бешикташ во Борис Трајковски, но сепак со директните конкуренти за висок пласман ќе треба да се освојуваат подови, бидејќи сега се на половичен успех од две победи и два порази.  

Комплетна СТАТИСТИКА

Извор: seha-liga.com

Вардар 100%

Европскиот првак Вардар вечерва во СЦ “Јане Сандански” ја оствари и четвртата победа во регионалната СЕХА лига, против екипата на Татран Прешов со 32:28. Кај Вардар по 4 голови, постигнаа Циндриќ, Шишкарев, Фереира, Карачиќ и Борозан.

Комплетна статистика од мечот на следниот ЛИНК.

Извор: seha-liga.com

 

Извештај од ракометната ЛШ (ВИДЕО)

Монпелје – Металург    32:22

Комплетна СТАТИСТИКА

Висла Плок – Вардар  22:26

Комплетна СТАТИСТИКА

Мотор Запорожје – Чеховски Медведи    36:23

Кадетен Шафхаузен – Елверум    36:30

Кристијанштад – ППД Загреб    28:28

Мешков Брест – Киелце    28:25

Цеље ПЛ – Веспрем    31:39

(Манасков 2 гола)

Фленсбург – Алборг    30:27

Скјерн – Динамо Букурешт    39:28

Горење Велење – Адемар Леон    23:22

Бешикташ – Спортинг    26:30

(Прибак 2 гола)

Кил – ПСЖ    22:25

Нант – Пик Сегед  30:26

(Лазаров 2 гола)

Р.Н.Левен – Барселона    31:31

(Талески 1 гол – Ристовски 16 одбрани)

Идеален тим на колото во ЛШ

Лево крило   Доминик Клајн Нант
Лев бек Стипе Мандалиниќ ППД Загреб
Среден бек Мате Лекај Веспрем
Десен бек Холгар Гландорф Фленсбург
Десно крило Кевин Гуликсен Елверум
Пикер Хендрик Пекелер Р.Н.Левен
Голман Сирил Думулан Нант

Најубави 5 голови во 1 коло:

Најдобрите 5 одбрани во 1 коло на следниот ЛИНК.

Извор: EHF , EHF TV

 

ВИП Суперлига мажи (резултати и стрелци)

ОХРИД 2013 – ВАРДАР ЈУНИОР 30 – 22
РАДОВИШ – ПЕЛИСТЕР 25 – 24
ПРОЛЕТ 62 – ГРК БОРЕЦ 28 – 28
МЕТАЛУРГ 2 – ПРИЛЕП 2010 31 – 28
ЕУРОФАРМ РАБОТНИК – МЛАДОСТ 09  Откажан

Гладијаторите во Охрид го совладаа лесно Вардар Јуниор со 30:22. Блажевски даде фантастични 12 голови за Охрид, додека на голот одличен беше Благојче Трајкоски со 10 одбрани и 1 постигнат гол. Кај гостите неколкумина играчи дадоа по 4 голови.

Во натпреварот одигран во Радовиш домаќинот го совлада Пелистер со 25:24 и го направи најголемото изненадување. Домашното лево крило Мирко Мајиќ беше играч на натпреварот со 11 голови. Кај гостите се истакна Михајло Митиќ со 6 голови.

Во натпреварот помеѓу Пролет и Борец кој заврши нерешено 28:28, најдобри поединци беа средните бекови на двата тима Ласко Андоновски со 6 погодоци за тимот на Пролет и Ивица Илиев за Борец кој даде 9 погодоци.

Металург 2 во Автокоманда забележа победа против Прилеп со 31:28. Шилегов со 10 и Серафимов со 9 беа најпрецизни кај домаќините а на голот го имаа фантастичниот Даниловски, додека кај гостите најрасположен за игра беше Менде Петкоски со 9 гола.

Во Битола натпреварот Еурофарм- Младост не се одигра. Младост веројатно се повлекува од лигата.

Селка на Костески и Гигов започна со победа

Селка Ескишехир тимот каде играат македонските интернационалци Никола Костески и Виктор Гигов со победа ја започна сезоната во Турската ракометна супер лига.

Селка вечерва го совлада тимот на Мерзифон со 29:25. Костески во својот прв меч во турското првенство постигна 7 голови, имаше неколку пресечени топки, а врз него беа направени и 3 пенали. Искусниот наш голман Виктор Гигов еден од милениците  на публиката во Ескишехир одбрани неколку клучни топки со кои придонесе во победата на неговиот тим. Натпреварот беше пренесуван на турската телевизија Turkcell TV+.

Фото извор: hentboll haber, tarik girdin

 

РК Струга победнички во Ресен

Во пријателски меч кој вечерва се одигра во Ресен екипата на РК Преспа загуби од РК Струга со 27 : 33.

Предводници на стружани  беа повратникот Белевски со 10 погодоци и Кузманоски со 9, додека голманот Mечкароски имаше 15 одбрани. Одлична игра прикажаа и младите ракометари на РК Струга, па може да се каже дека стружани засилени и организациски откако клубот го превзема  легендата на македонскиот и струшкиот ракомет Наумче Мојсоски ќе бидат сериозен конкурент за највисок пласман.

Првата ракометна лига каде стружани ќе се борат за пласман во Супер лигата започнува викендот на 23/24 септември, а екипата на РК Струга во првото коло игра против скопската екипа Ринија.

Вардар – Еурофарм (резултат,стрелци,статистика)

Вардар успеа да го совлада Еурофарм Работник со 30:25 (19:12) во натпреварот од суперкупот на Македонија и придодаде уште една титула годинава. Со овој натпревар се означи старт на новата сезона во Суперлигата, која почнува викендов. Најпрецизен играч на овој натпревар беше Гоце Ојлески со 8 голови.

Статистика:

ВАРДАР: Ѓорѓески (9 одб.), Штербик, Стоилов 3, Поповски 3, Криштопанс 4, Фереира 3, Македа 3, Абутовиќ, Кањелас 4, Чупиќ, Дибиров 3, Шишкарев 4, Војводиќ 2, Ончев, Марсениќ 1

Седмерци: 3/4, Исклучувања: 10 мин.

ЕУРОФАРМ РАБОТНИК: Чаневски 1 (14 одб., 1 сед.), Ивановски, Пуплиевски, Ојлески 8, Трајковски 2, Петровски, Талевски, Чурлевски 5, Христовски, Каковски, Мојсоски 1, Мемиќ, Јовановски, Кукоски, Крстевски 2, Мајнов 6

Седмерци: 4/4, Исклучувања: 6 мин

Немања Обрадовиќ : Според мислењето на сите правници ова беше чист случај

Денес македонските портали се преплавени со случајот Немања Обрадовиќ кој ЕХФ го реши во корист на српскиот играч кој како слободен играч може слободно да настапува за Висла Плок без обештетување.

РК Mеталург реагираше на оваа одлука и на нивниот сајт изјавија:

“Ова е скандал, чист скандал.

Сакам да ве известам дека на нашето разочарување му нема крај. Тоа е големо и болно, бидејќи сите знаеме дека сме апсолутно во право во случајот со Обрадовиќ. Дури и оние што ја донесоа оваа скандалозна одлука знаат дека е така….”

Екипата на порталот javisejuzna.mk како сериозен портал побара мислење и од српскиот ракометар Немања Обрадовиќ кој го кажа следното:

“Па нема што премногу да се каже. Спрема договорот јас немам договор со Металург за следната година што ме прави слободен играч….според мислењето на сите можни правници од Македонија,Србија и останатите земји ова беше чист случај.”

Ние како портал им посакуваме среќа и на Немања Обрадовиќ во понатамошната негова кариера и на РК Металург во настапите во Лигата на шампионите и Сеха лигата.