Легендарниот биатлонец Бјорндален стави крај на кариерата

Легендарниот норвешки биатлонец Оле Ејнар Бјoрндален соопшти дека се повлекува од активната спортска кариера во која доминираше повеќе од две децениии. Тој му се заблагодари на своето семејство, но и на цела Норвешка за постојаната поддршка во текот на успешната кариера. Оле Ејнар Бјорндален има 13 медали на Зимските олимписки игри, од кои осум златни, четири […]

ПОВЕЌЕ

Отворени Зимските параолимписки игри во Пјонгчанг

Со спектакуларна церемонија пред околу 30 илјади гледачи  на Олимпискиот стадион во Пјонгчанг беа отворени 12. Зимски параолимписки игри кои ќе траат се до 18 март. На отворањето продефилираа рекордни 567 спортисти од 48 земји. Најмногу натпреварувачи има од САД кои во Јужна Кореја допатуваа со 82 спортисти, а на игрите ќе настапат и 30 […]

ПОВЕЌЕ

(ГАЛЕРИЈА) Попова Шапка – Македонската Зимска Убавица

Попова Шапка е зимско-рекреативен центар во северозападниот дел на Македонија, именуван според истоимениот врв (1780 м) на Шар Планина кој се наоѓа во непосредна близина. Се карактеризира со голем број на сончеви денови во текот на целата година и со снег од ноември до мај. Зимско-рекреативниот центар е одалечен 18 км од Тетово, 53 км од Скопје. Од Тетово води асфалтиран пат кој […]

ПОВЕЌЕ

Победа на Шведска во Биатлон

Шведските биатлонци го освоија златниот медал во штафета на 4 x 7,5 km на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Швеѓаните во состав Пепе Фемлинг, Јеспер Нелин, Себастијан Самјуелсон и Фредерик Линдстрем победија со време од 1:15:16,5 и доминантно стигнаа до златниот медал. Норвeжaните со заостанување од 55,5 секунди се најдоа на второто место, додека Германија ја […]

ПОВЕЌЕ

Шифрин се закити со олимписко злато

Американската скијачка Микаела Шифрин го освои златниот медал на женскиот голем слалом, попознат како велеслалом во четвртокот на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг во Јужна Кореја. Шифрин ја победи Рагхилд Моинкел од Норвешка со четири десетини од секундата, а ова за неа ќе беше втор олимписки златен медал во кариерата, по нејзиниот триумф во слалом […]

ПОВЕЌЕ

(ГАЛЕРИЈА + ВИДЕО) Церемонија на отварање на ЗОИ 2018

Церемонијата на отворање на Зимските олимписки игри  во Пјонгчанг 2018 година започна со првиот сегмент, наречен одбројување, опишан како: Пет деца го започнуваат своето патување низ времето во потрага по мир. Децата го следат Белиот тигар, еден од четирите богови и заштитници на мирот и тие пристигнуваат во античко поле со снег, каде што небото, земјата […]

ПОВЕЌЕ

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Зимски скијачки центри – Кортина Д’ Ампецо

Кортина Д’ Ампецо е дестинација  сон на сите скијачи. Секако има многу причини зошто! Дури и помладите скијачи можат да го почувствуваат адреналинот во воздухот кој има врска со  бројни светски првенства во алпско скијање и нордиско трчање кои се одржале тука. Врв на се беа Зимските олимписки игри што се одржале тука во 1956 […]

ПОВЕЌЕ

МТВ сепак ќе ги пренесува ЗОИ во Пјонгчанг

Конечно убава вест за љубителите во зимските спортови , ќе има преноси од возбудувањата на претстојните Зимски олимписки игри (ЗОИ) во Пјонгчанг и тоа на Македонската телевизија (МТВ). Како што информираат од порталот sport1.mk во разговорот со  уредникот на спортската редакција на МТВ Драган Николовски, ЗОИ во Пјонгчанг кој ќе се одржат во периодот од 9 до […]

ПОВЕЌЕ

(ВИДЕО) Запознајте се со неверојатната трка Red Bull Crashed Ice

Ice cross downhillе е најбрзиот спорт на лизгалки. Спортистите скејтуваат на масивна ледена патека  со брзина до 80 км / ч. Од првата трка во 2001 година, Red Bull Crashed Ice се разви во еден од најголемите зимски спортски настани во светот. Рајдерите ги пробиваат терените до 600 метри во групи од четири, рамо до рамо, […]

ПОВЕЌЕ