Tag Archives: спорт

Трофеј Македонија: Завршница со победа за Македонија

Со цел да го одмори Стојановски, селекторот Давитков како прва петорка на натпреварот ги назначи Брчков, Чековски, Стајиќ, Костовки и Игор Пенов. Репрезентацијата на Босна и Херцеговина ја доби првата четврина со 19:18 и покрај шутот за тројкана македонските кошаркари , кој беше зачително подобрен од претходните натпревари.

Во втората четвртина Македонија го предзеде водството , за кое придонесе Стојан Ѓуровски со реализација на шут за тројка 3 од 3 , вкупно 9 поени,Чековски со една тројка… со што резултатот на полувреме беше 40:35.

Украдени топки, тројки, одличен старт, но како што привршуваше третата четвртина концентрацијата опадна и разликата се намали со 55:51 за Македонија. Еден аспект од играта на македонските кошаркари  кој треба да проработи е и шутот за слободни фрлања кој има значаен придонес при добивање на дополнителни поени.

Последната четвртина беше борбена и во последните 60 секунди Ѓуровски постигна уште една тројка со што беше најефикасен на натпреварот. Македонија го освои натпреварот со краен резултат 71:67.

На репрезентацијата на Македонија и следува пријателски натпревар во Бугарија, пред да започнат натпреварите на 2 август за квалификациите во Кина.

Наташа Костовска

 

Македонските кошаркари со тешки маки до победа

Давитков со нови тактики и промени за првата петорка на Македонија, кои за жал не профункционираа. Војдан Стојановски, Чековски, Костовски, Стајиќ и Марјан Јаневски започнаа со лош старт во првата четвртина по четири минути игра само со постигнати два поени. Ја завршивме четвртината со 9:20, додека во втората проработеа тројките на Костовски,Стојановски и Димче Тасоски.Сепак не доволно и полувремето заврши со 30:39. На почетокот на третата четвртина се разбудија во одбраната, меѓутоа со пресинг на Холанѓаните, Македонија ја изгуби 3-тата четвртина со +12 т.е. 53:41. Додека пак во последната четвртина агресивно се поставија и го израмнија резултатот со кошот на Мекиќ за прв пат на натпреварот. Четвртината заврши со 61:61 благодарение на погодените слободни поени на Стојановски, со што следуваше продолжение. Многу неизвесен натпревар кој на крајот резултираше со 78:72 за победа на Македонија. Македонија утре го игра последниот натпревар од трофеј Македонија против Босна и Херцеговина од 18h.

Наташа Костовска

Тρофеј Маκедонија: Пρва победа за Маκедонија

Натпρеваρите за Тρофеј Маκедонија само што започнаа. Во пρвиот ден од натпρеваρите Босна и Хеρцеговина тρиумфиρаше над Холандија во напоρен меч со две пρодолженија 102:96. Додеκа мечот Поρтугалија-Маκедонија по четвρтини беше 18:15 ,27 -29,31-39 и 47-52 . Пρвата петоρκа за Маκедонија беше составена од: Ѓоρѓи Чеκовсκи, Игоρ Пенов, Љубомиρ Младеновсκи , Алеκсандаρ Κостовсκи и κапитенот Војдан Стојановсκи. Најефиκасен на натпρеваρот беше Чеκовсκи. Следбениците на Јоρданчо Давитκов ги очеκува утρешниот натпρеваρ пρотив Холандија од 20:30h.

Наташа Костовска

Ману Џинобили останува во Сан Антониo уште една 16-та НБА сезона

Ману Џинобили за време на плејофот каде играше против Голден Стејт доби силен аплауз од фановите на Сан Антонио, во овој случај проштален, предвидувајќи го можното пензионирање на ветеранот.

Џинобили беше избран како 28-ми пик за НБА драфтот во 1999, играјќи го својот прв НБА натпревар на само 25 години. Покрај тоа Џинобили беше во топ 6-те во постигнати поени, асистенции, слободни фрлања.

Аргетинското крило го финализираше договорот со Спарс на најмалку една сезона 2017-18. Џинобили, кој ќе наполни 40 години на 28 Јули во последната сезона играше во 69 натпревари со просек од 7.5 поени и 2.7 асистенции. Двократниот Ол-Стар и четирикратниот НБА шампион имаше постигнати 39.2% од шут за три поени.

Наташа Костовска

Трофеј Македонија: Бесплатен влез за сите љубители на кошарката

Откако кошаркарската репрезентација на Македонија одигра три подготвителни меча, следува Трофеј Македонија на кој кошаркарите ќе се припремаат за престојните мундијалски претквалификации кои ќе се одржат во Кина 2019 год.

Натпреварите ќе се одржат во СЦ Борис Трајковски во период од 20 до 22 јули,а влезот ќе биде бесплатен.

20 јули:

Босна и Херцеговина – Холандија (18:00h)

Македонија – Португалија (20:30 h)

21 јули:

Португалија – Босна и Херцеговина(18:00h)

Холандија – Македонија(20:30 h)

22 јули:

Македонија – Босна и Херцеговина (18:00h)

Холандија – Португалија (20:30 h)

Автор: Наташа Костовска

КК Карпош Соколи казнет со 12.000 евра

Поради изјавите кои преседателот на клубот , Огнен Дедиќ ги искажа пред неколку дена , КК Карпош Соколи е казнет со износ од 12.000 евра. Имено Дедиќ ги искажа своите ставови и мислења во врска со неправилностите кои се случуваат во АБА – Лигата и предизвика како позитивни така и негативни реакции. Исто така поради тежината на прекршокот и со препорака на преседателскиот состав на АБА – Лигата , возможна е и повеќе годишна забрана за Карпош Соколи да играат во натпревари од АБА – Лигата.

Интервјуто со Огнен Дедиќ може да го прочитате на следниот ЛИНК.

Автор: Наташа Костовска

Евробаскет У-20 : Пораз во мечот против Грузија

По синоќешната победа против Албанија ,кошаркарите до 20 годинини изгубија на натпреварот против Грузија со краен резултат од 78:48,додека по четвртини беше (Грузија-Македонија) 22:14, 15:10 ,17:17, 24:7 . За избраниците на Мирко Петрески следат уште два значајни натпревари против Романија на 18 јули ,додека наредниот ден е мечот со Малта.

Најефикасен на натпреварот беше Андреј Маслинко со 15 поени, потоа Дамјан Робев со 6 скокови и 14 поени, Михајло Митев со 3 поени, 4 асистенции и 3 украдени топки и Оливер Двојаковски со 2 поени и 1 блок.

Евρобасκет У-20: Маκедонија постигна победа

Маκедонија ја надигρа Албанија во продолжението на натпρеваρот од Ц-гρупата.

Дамјан Ρобев постигна 25 поени и 10 сκоκови. На полувремето Маκедонија водеше со 31:21, меѓутоа во втората половина од натпреварот κошарκарите на Албанија го изρамнија резултатот, со што следуваше пρодолжение. Во пρодолжението Маκедонсκите κошаρκаρи постигнаа 12 поени со што ја пρевземаа победата завρшувајќи го натпρеваρот со 62:54

Наташа Костовска

Потеклото на терминот “физичко воспитување“

Терминот физичко воспитување за прв пат е споменат од тогашниот голем авторитет во здравствената медицина  Кристоф Вилхелм Хуфеланд во делото Makrobiotik oder Kunst das menschliche Leben zu verlangern и тоа во 1807. Тој е првиот кој кај јужнословенеските народи го употребил терминот физичко воспитување. Но тој поим тогаш ја немал денешната методичко-дидактичка одредница, но од историски аспект е од големо значење за нашата историја на физичкатата култура.

м-р Ангелче Гушев-kineziologija.mk

КК Работнички доби зелено светло од ФИБА

Тимот на Градски Парк или КК Работнички амбициозно влегува во натпреварувањата во Еврокупот. Откако ја доби потврдата за учество од ФИБА,Работнички преставува прв клуб кој ќе ја преставува Македонија на Еврокупот. Првата средба од првата квалификациска рунда, следбениците на Мартин Докузовски ќе ја играат на 20-ти септември.

 

Комплетна група на учесници :

 

 1. Група

-БалканБотевград (Бугарија)

 • Сохуми (Грузија)
 • Св. ОливерВирцбург (Германија)
 • СолнокОлај (Унгарија)
 • КР (Исланд)
 • БнеиХерзлија (Израел)
 • Невезис (Литванија)
 • Сибиу (Русија)
 • Парма (Русија)
 • КФУМ БорасБаскет (Шведска)
 • Бујукчекмече (Турција)

 

 1. Група – Носители
 • Белфиус Монс-Хаино (Белгија)

 • Рилски Спортист (Бугарија)

 • Пардубице (Чешка)

 • Тарту (Естонија)

 • Егис Корменд (Унгарија)

 • Работнички (Македонија)

 • Слам Стал Остров (Полска)

 • Орадеа (Романија)

 • Бујуксехир (Турција)

 • Трабзонспор (Турција)

 • Днипро (Украина)

 

 1. Група – Носители

–  Проксимус Спиро Баскет (Белгија)

 • Берое (Бугарија)

 • Петролина АЕК Ларнака (Кипар)

 • Ле Портел (Франција)

 • Фалко Сомбатели (Унгарија)

 • ФЦ До Порто (Португалија)

 • Стеауа Букурешт (Романија)

 • Содерталје (Шведска)

 • Химик (Украина)

Автор: Наташа Костовска