Tag Archives: филм

ТОМБ РАЈДЕР: Новата Лара Крофт

Актерката Алисија Викандер е подготвена да влезе во чевлите на Анџелина Џоли и да ја игра Лара Крофт 15 години по последниот филм на Џоли, Tomb Raider: The Cradle of Life.
Поставувањето на ликот на Викандер не се базира на Лара Крофт од претходните филмови. Од облеката на Викандер до новото опкружување што го истражува во филмот, тој е основан на соодветните игри од 2013 и 2015, Tomb Raider и Rise of the Tomb Raider. Не е на одмет да се погледнат и компјутерските игри кои имаат прекрасна графика и приказна која прави да сочуствуваме со ликот на Лара.

Tomb Raider ќе биде објавен на 16 март, 2018 година.

Трејлер за филмот на следниот ЛИНК .

 Трејлери од игрите

Филмот Wonder Woman руши рекорди

Филмот „Wonder Woman“ на режисерката Пети Џенкинс заработи 100,5 милиони долари на бокс-офисот во САД и Канада, што е најдоброто прикажување на филм од женски режисер. Претходно рекордот го држеше 50 Shades of Grey.

Иако Wonder Woman не го достигна глобалниот успех на Fifty Shades of Grey во првиот викенд од прикажувањето (242 милиони), има одлична посетеност и на меѓународниот пазар.

Невообичаено за филм за суперхерој (во случајов, суперхероина), е што поголем дел од публиката биле жени. Жените сочинувале 52 посто од целокупната публика, во жанр кој во просек има 60 проценти машка публика.

Извое : standard.mk

18 филмови ќе се борат за Златна палма на Канскиот фестивал

Канскиот Филмски Фестивал кој годинава одбележува 70-години од своето постоење ќе се одржи од 17 до 28 Мај.

Меѓу  18 -те филмови во официјалната конкуренција се „Среќен крај“ на австрискиот режисер Михаел Ханеке,  четири француски филма „Роден“ на Жак Дуајон, „Двоен Љубовник“ на Франсоа Озон, „Застрашувачки“ на Мишел Хазанавициус и „120 отчукувања во минута“ на Робин Кампило.

За Златната Палма ќе се натрпеваруваат и „Пленови“ на Американката Софија Копола, „Вондерстрак“ на американскиот режисер Тод Хејнс, „Окја“ на Кореанецот Бонг Јон-ксо, „Затемнување“ на германскиот режисер со турско потекло Фатих Акин и „Нељубов“ на Русинот Андреј Звјагинцев и уште неколку други филмови.

Меѓу ѕвездите што ќе се појават на отворањето на Фестивалот се американските актери Хоакин Феникс, Колин Фарел, Џулијан Мур, Кирстен Данст и Ел Фенинг, австралиската ѕвезда Никол Кидман, британскиот глумец Роберт Патинсон и Французите Винсент Линдон, Изабел Ипер, Жан-Луј Трантињан, Луис Гарел и Адел Хаенел.

Објавен нов трејлер за Spider-Man (ВИДЕО)

Спајдер-мен пристигнува ова лето, а Marvel и Sony Pictures го објавија вториот трејлер за филмскиот хит кој изгледа навистина добро.

Главната улога во филмот Spider-Man ќе ја има Том Холанд, Роберт Дауни Јуниор во филмот ќе го глуми соработникот на Спајдер-мен, Тони Старк, додека Мајкл Китон ќе го игра главниот негативец Вултур.

Ноќ на оскарите 2017 (ФОТО+ВИДЕО)

Церемонијата на доделувањето на оскарите, презентирани од страна на Академијата за филмски уметности и науки ( AMPAS ) се одржа на 26 февруари 2017 година во театарот Долби во Холивуд. За време на церемонијата, AMPAS ги презентира добитниците на оскар во 24 категории. Доделувањето на оскарите во САД беше пренесено преку ТВ каналот ABC, а за прв пат домаќин на церемонијата  беше комичарот Џими Кимел.

За најдобар филм беше прогласен ,,Moonlight,, неколку минути откако по грешка за истата награда го прогласија филмот ,,La La Land,,. Како презентери за доделувањето на наградата беа Феј Данавеј и Ворен Бити кои беа збунети после овој настан при што е утврдено дека им бил даден погрешниот плик. Кога Ворен Бити го отвори пликот за да го објави добитникот, тој погледна збунето, а потоа провери дали има друга картичка. ,, Единствено нешто напишано беше Ема Стоун -La La Land, затоа долго време гледав во вас и во Феј,, – изјави за публиката 79-годишниот Ворен Бити.

Имено La La land освои најмногу награди на церемонијата и тоа шест, после рекордното номинирање од 14 номинации. Меѓу нив е наградата за најдобра актерка која ја доби Ема Стоун.

За најдобар режисер беше избран Демиел Шазел – ,, La la land,, Покрај тоа La la land се закити и со награди за Најдобра оригинална песна, Најдобра кинематографија, Најдобра оригинална музика и Најдобар дизајн.

За најдобар актер беше избран Кејси Афлек, братот на Бен Афлек за улогата на ,,Manchester by the Sea,,

Најдобра актерка во споредна улога – Вајола Дејвис за улогата во ,,Fences,,

Најдобар актер во споредна улога – Махершала Али за улогата во ,,Moonlight,,

 

Ова е листата на сите победници:

 

Best Picture: „Moonlight“
Best Director: Damien Chazelle — „La La Land“
Best Actor: Casey Affleck — „Manchester by the Sea“
Best Actress: Emma Stone — „La La Land“
Best Supporting Actor: Mahershala Ali — „Moonlight“
Best Supporting Actress: Viola Davis — „Fences“
Best Original Screenplay: „Manchester by the Sea“
Best Adapted Screenplay: „Moonlight“
Best Animated Feature Film: „Zootopia“
Best Foreign Language Film: „ The Salesman“
Best Documentary — „O.J.: Made in America“
Best Documentary — Short Subject: „The White Helmets“
Best Live Action Short Film: „Sing“
Best Animated Short Film: „Piper“
Best Sound Editing: „Arrival“
Best Sound Mixing: „Hacksaw Ridge“
Best Production Design: „La La Land“
Best Cinematography: „La La Land“
Best Makeup and Hairstyling: „Suicide Squad“
Best Costume Design: „Fantastic Beasts and Where to Find Them“
Best Film Editing: „Hacksaw Ridge“
Best Visual Effects: „The Jungle Book“
Best Original Song: „City Of Stars“ — „La La Land“

„ЛА ЛА ЛЕНД“ НАЈДОБАР ФИЛМ

Мјузиклот “Ла Ла Ленд” во кој главните улоги ги толкуваат Рајан Гослинг и Ема Стоун ја освои наградата за најдобар филм на годината на еснафот на филмаџиите.

“Ла Ла Ленд” ја раскажува приказната за љубовта меѓу џез пијанист и млада актерка. На церемонијата на доделувањето присуствуваше пејачот и композитор Џон Леџенд кој игра улога во филмот. Тој го користи центарот на вниманието, повикувајќи го Холивуд да се крене против имиграциската политика на Доналд Трамп.

Според сите анализи на филмските критичари “Ла Ла Ленд” e главен фаворит за добивање и на оскар пред филмовите  “Месечината” (на Бари Џенкинс) и “Манчестер до морето” (на Кенет Лонрган).