Tag Archives: Фудбал

Гетафе малерозен клуб за Дембеле и Нејмар

 Исти клуб (Гетафе)                                                                                              Иста минута (24 миута)
Исти број на дресот (11)
Двајца различни фудбалери (Нејмар и Дембеле)

Дресот со број 11 во тимот на Барселона се покажува како малерозен за фудбалските ѕвезди кои што ќе се решат да го имаат на својот грб, од причина што во првата сезона по потпишувањето на Нејмар за Барселона и нивниот натпревар против Гетафе се повреди во 24 минута од натпреварот.

Исто така интересен податок оваа сезона по потпишувањето на новото засилување што дојде од тимот на Борусија Дортмунд Дембеле за 105 милиони евра (плус бонуси во вредност од 47 милиони евра) го презема дресот со број 11 (Нејмар потпиша летово за ПСЖ) и против тимот на Гетафе во 24 минута се повреди нешто налик како Нејмар во минатото. Дали е ова малер, коинциденција, случајност или што и да е сепак не е во прилог на фудбалерот и самиот клуб. .

МФЛ 1 ВМФЛ 2 (резултати и стрелци)

МФЛ 1

Ренова 1 : 0 Пелистер

Мишковски 66 мин. (Р)

 

Скопје 1 : 1 Вардар

Фелипе 27 мин. (В) Џугурдиќ 36 мин. (С)

 

Победа 2 : 2 Академија Пандев

Илијовски 41 мин. Шаркоски 84 мин. (П) Дориев 20 мин. Грифони 55 мин. (АП)

 

Работнички 2 : 6 Шкендија

Маркоски 38 мин. Чарлс 53 мин. (Р) Хасани 8 мин. (пенал) Олиев 16 мин. (авт) Тодоровски 34 мин. Алими 57 мин. Хасани 74 мин. Шефити 83 мин. (Ш)

 

Силекс 0 : 1 Шкупи

Скојкоски 45 мин. (Ш)

Табела – Прва МФЛ – Коло 5

Тим Поз Коло Поб Нер Пор Г.Р. Поени
ФК ШКЕНДИЈА 1 5 4 1 0 10 13
ФК ПЕЛИСТЕР 2 5 2 2 1 3 8
ФК АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ 3 5 2 2 1 2 8
ФК ВАРДАР 4 4 2 1 1 4 7
ФК ШКУПИ- 1927 5 5 2 1 2 -2 7
ФК СИЛЕКС 6 5 2 0 3 -2 6
ФК РЕНОВА 7 5 1 2 2 -3 5
ФК ПОБЕДА 8 5 1 2 2 -4 5
ФК СКОПЈЕ 9 5 0 3 2 -3 3
ФК РАБОТНИЧКИ 10 4 0 2 2 -5 2

 

ВМФЛ 2 Исток и Запад

Борец 1 : 1 Брегалница

Македонија Ѓорче Петров 1 : 1 Лабуништа

Новаци 1 : 1 Локомотива Скопје

Осогово 2 : 1 Плачковица

Победа Валандово 1 : 2 Кожув Гевгелија

Струга Трим Лум 1 : 1 Гостивар

Тетекс  1 : 2 Еуромилк Горно Лисиче 

Хоризонт Турново 2 : 5 Тиквеш  

Велазерими 1 : 0 Зајас 

Беласица 1 : 0 Саса

 

# Istok OS P N I G B Forma
1. Belasica 3 3 0 0 6:2 9
2. Kozuv Gevgelija 3 2 0 1 5:2 6
3. Tikves 3 2 0 1 8:6 6
4. Osogovo 3 2 0 1 4:3 6
5. Bregalnica 3 1 2 0 5:3 5
6. Borec 3 1 2 0 2:1 5
7. Plackovica 3 1 0 2 4:5 3
8. Pobeda Valandovo 3 0 2 1 2:3 2
9. Sasa 3 0 0 3 1:4 0
10. Turnovo 3 0 0 3 3:11 0

 

 

# Zapad OS P N I G B Forma
1. KF Gostivar 3 2 1 0 6:2 7
2. Vellazerimi 3 2 0 1 3:2 6
3. Struga Trim & Lum 3 1 2 0 5:3 5
4. Lok. Skopje 3 1 1 1 3:2 4
5. Novaci 3 1 1 1 4:5 4
6. Euromilk 3 1 1 1 4:5 4
7. Labunishta 3 1 1 1 2:3 4
8. Teteks 3 1 0 2 4:5 3
9. Makedonija GP 3 0 2 1 1:3 2
10. Zajazi 3 0 1 2 2:4 1

Предраг Јанчески

Мак-интернационалци фудбал (ВИДЕО)

Холандија 2

Фортуна Ситард 1 : 0 Волендам по подолга потрага по адекватен клуб нашиот интернационалец Стефан Ашковски оваа сезона се скраси во тимот на Фортуна Ситард каде на првенствен натпревар ова коло против Волендам се израдува со соиграчите на три бода, инаку Ашковски влезе во игра во 63 минута.

Шведска 1

Калмар 1 : 1 Норчепинг за гостите настапи репрезентативниот голман Давид Митов Нилсон и со негова помош стигнаа до реми и поделба на бодовите.

БИХ 1

Сараево 2 : 0 Широки Брег нашиот интернационалец во Сараево Крсте Велкоски го отвори резултатот со гол уште во 5 минута од натпреварот, за нови три бода и продолжување на неговата гол серија во првенството.

Хрватска 1

Славен Белупо 1 : 1 Осиек со гол во судиското надополнување гостите стигнаа до гол за реми, а Музафер Ејупи ги одигра сите 90 минути за Осиек.

Хајдук Сплит 0 : 2 Риека ова дерби припадна на минатосезонскиот шампион тимот на Риека со два постигнати гола на бразилското засилување Хебер, а во текот на сите 90 минути на лев бек настапи Леонард Жута.

Рудеш 1 : 0 Истра 1961 новиот прволигаш со минимална победа стигна до трите бода, а за гостите настапија Томе Китановски до 80 минута притоа заработувајќи и жолт картон, додека Ристе Митревски настапи во текот на сите 90 минути и исто така заработи жолт картон.

Словенија 1

Олимпија Љубјана 1 : 0 Домжале во средниот ред за гостите настапи Зени Хусмани и на ова дерби тој ги одигра сите 90 минути на теренот, а неговиот тим загуби минимално.

 

Србија 1

Војводина 3 : 1 Напредак за гостите од 85 минута настапи Даниел Аврамовски иако се очекуваше да настапи од првата минута поради постигнатиот гол претходното коло, сепак тој ги доби минутите во завршницата на натпреварот и заедно со соиграчите се израдува на три бода.

Мачва Шабац 4 : 0 Радник новиот прволигаш убедливо стигна до победа и до трите бода, но без помошта на нашиот интернационалкец Бојан Ѓорѓиевски кој остана на клупата за резерви.

Спартак Суботица 3 : 3 Младост супер интересен и возбудлив прволигашки натпревар со многу голови, каде што свој настап до 63 минута имаше нашиот репрезентативец до у-21 Емил Абаз.

Јавор 0 : 1 Земун домашниот состав не успеа да најде лек против новиот прволигаш, а за тимот на Јавор настапија сите тројца наши интернационалци во текот на сите 90 минути,а тоа се Алекса Амановиќ, Филип Ристовски и Филип Ивановски.

Шпанија 1 Примера Дивизија

Леванте 1 : 1 Валенсија се одигра големото градско дерби во кое за прв пат го почуствува на своја кожа и Енис Барди, кој освен одиграните 90 минути, тој влезе во бележникот на судијата во 37 минута со жолт картон, но најубавиот момент од него го видовме во 40 минута кога во шеснаесетникот убаво се загради, топката ја прими на гради и со волеј удар донесе израмнување на резултатот и воодушевување на трибините.

Белгија 1 Јупилер лига

Шарлероа 2 : 2 Васланд Беверен домашниот состав иако имаше предност од два гола сепак ја прокоцкаа шансата за три бода израмнувајќи го резултатот гостите во финишот од натпреварот. Од клупата за резерви случувањата ги следеше нашиот стопер Ѓоко Зајков.

Белорусија 1

Динамо Минск 1 : 0 Фк Минск дербито беше решено со еден постигнат гол, а гостите беа немоќни да сторат нешто повеќе по добиениот црвен картон и со фудбалер помалку ги загубија бодовите, инаку за гостите настапи во текот на сите 90 минути Дарко Мицевски.

 Кипар 1

Ахна 1 : 2 Никозија за домашниот состав настапија голманот Мартин Богатинов и левиот бек Мите Цикарски во текот на сите 90 минути.

Аек Ларнака 1 : 0 Аел Лимасол дербито беше решено во првиот дел со еден постигнат гол, па двајцата наши интернационалци се израдуваа на три бода на контото. Даниел Мојсов во дефанзивата беше во текот на сите 90 минути, додека напаѓачот Иван Тричковски беше повлечен на 15 минути до крајот, односно во 75 минута.

Алки 3 : 3 Арис во голеадата и поделбата на бодовите активно учествуваа нашите интернационалци Едо Нурединовски и Влатко Дробаров кој воедно двајцата во првото полувреме заработија и жолти картони.

Чешка 2

Прибрам 1 : 3 Олимпија Прага за домаќините до 60 минута настапи Зоран Даноски.

Англија Чемпионшип

Милвол 1 : 0 Лидс Јунајтед за гостите првото полувреме го одигра Езџјан Алиоски, а неговиот тим за прв пат оваа сезона ги губи бодовите.  

Италија 2 Серија Б

Фоџа 1 : 1 Палермо гостите со гол постигнат на 10 минути до крајот на натпреварот стигнаа до израмнување и поделба на бодовите. Двајцата наши интернационалци беа во првите единаесетмина, каде што Александар Трајковски настапи до 65 минута, додека напаѓачот Илија Несторовски како капитен тимот го предводеше во текот на сите 90 минути.

Казакстан 1

Тобол 0 : 0 Ордабаши во дефанзивата во текот на сите 90 минути за домаќините настапи Ванче Шиков, кој својот настап го одбележа со жолт картон во 50 минута и сигурност во одбраната во текот на целата средба.

Атириу 2 : 2 Актобе сите голови беа постигнати во првото полувреме, за во второто полувреме двете мрежи не беа затресени ниту еднаш. За гостите Душан Савиќ настапи до 65 минута, а интересно на негово место влезе вториот наш интернационалец Муарем Муарем.

 

Литванија 1

Тракаи 2 : 3 Судува изненадувачка гостинска победа на Судува за кој настапува Марјан Алтипармаковски кој ги одигра сите 90 минути.

Унгарија 1

Халадаш 1 : 0 Ујпешт за гостите од 62 минута настапи напаѓачот Виктор Ангелов, но ниту тој не успеа да стори нешто повеќе неговиот тим да избегне пораз од тимот на Халадаш.

Вашаш 3 : 1 Видеотон домашниот состав го порази најголемиот фаворит за титулата оваа сезона, а во тој подвиг многу помогна нашиот репрезентативен стопер Кире Ристевски, кој освен добро завршената работа во текот на сите 90 минути во одбраната, тој овој пат постигна гол за својот тим во 28 минута и на крај се израдува заедно со соиграчите на големите три бода.

Словачка 1

Слован Братислава 2 : 1 Ружомберок последните 15 минути, односно од 75 минута настапи младинскиот репрезентативец до У-21 Тихомир Костадинов, но по неговото влегување во игра стигнаа до намалување на водството, а не и барем до еден освоен бод.

Обединети Арапски Емирати 1

Ал Ахли Дубаи 4 : 1 Хата гостите играа рамноправно во првото полуврееме, но во второто полувреме натпреварот го презедоа домаќините и лесно стигнаа до бодовите. Тимот на Хата од клупата го води нашиот стручњак Ѓоко Хаџиевски.

Италија 1 Серија А

Џенова 2 : 3 Лацио екс тимот на Горан Пандев заработи нови три бода останувајќи во трка за висок пласман, додека нашиот репрезентативец поради повреда не беше во можност да се соочи со својот екс тим.

Бугарија 1

Локомотив Пловдив 1 : 2 Славија Софија за домаќините до 77 минута и со капитенската лента ветеранот во средниот ред Ванчо Трајанов.

 

Холандија 1 Ередевизија

Твенте 4 : 0 Утрехт домашниот состав убедливо стигна до победа и трите бода, но веќе извесен период нашиот млад репрезентативец Никола Ѓорѓев останува на клупата за резерви.

Шпанија 2

Гимнастик 3 : 1 Албасете домашниот тим стигна до првата победа за оваа сезона, а заслуги за трите бода има и голманот Столе Димитриевски кој беше сигурен на својот гол.

Шведска Дивизија 1 – Содра

Ангелхолмс 3 : 0 Оддеволд  за гостите настапи од 58 минута нашиот младински напаѓач до У-21 Даниел Крезиќ, но ниту тој успеа да им помогне на своите соиграчи да го избегнат поразот.

Мјалби 1 : 2 Ландскрона ова беше македонско дерби, за кој настапуваат за домаќините ветеранот Даниел Ивановски, кој овој пат остана на клупата за резерви додека за гостите настапи младиот напаѓач Филип Пивковски кој одигра 70 минути од натпреварот.

Љунскиле 0 : 2 Хускварна за домаќините на позиција лев бек одигра во текот на сите 90 минути екс фудбалерот на Работнички Филип Наумчевски.

Турција 1

Гезтепе 3 : 2 Генчерберлиги нашиот репрезентативен напаѓач Адис Јаховиќ неуморно ги тресе противничките мрежи и во прволигашка конкуренција носејќи му на својот тим бодови кои на крајот би значеле сигурен опстанок. За таа цел и на натпреварот против Генчерберлиги постигна гол во 76 минута, а претходно заработи и жолт картон и настапи до 80 минута. Голот на нашиот фудбалер може да го видите на следниот ЛИНК.

Предраг Јанчески

Неверојатен гол од пенал со заврзани очи (ВИДЕО)

Финскиот играч Пека Сихвола даде неверојатен гол со врзани очи.

Предраг Јанчески

Првото градско дерби со гол за Барди (ВИДЕО)

Градското дерби во Валенсија секогаш нуди големо возбудување, а од оваа сезона нашиот интернационалец Енис Барди го искуси тоа чуство на големо градско ривалство помеѓу тимовите на Валенсија и Леванте. На саиот старт се започна со остри стартови, па на судијата не му преостана ништо друго освен ситуацијата да ја смирува со неколку жолти картони на двете страни, а во листата на ,,Пожолтени фудбалери влезе и Барди во 37 минута.

Исто така по водството на Валенсија во 30 минута со гол постигнат од страна на Родриго со глава на асистенција на Переира, сепак радоста на гостите траеше само десет минути, бидејќи во 40 минута во шеснаесетникот Енис Барди убаво се загради топката ја прими на гради и со волеј удар шутираше неодбранливо во десниот голманов агол за израмнување на резултатот и домашна еуфорија на трибините.

Вториот дел беше сочинет од наизменично загрозување на голот на двете страни, но како се ближеше крајот на натпреварот така двете екипи се повеќе мислеа кон одбрана на својот гол одколку на противничкиот гол. По четири одиграни кола двете екипи немаат пораз, односно се со еднаков учинок од три нерешени резултати и една победа, што ги позиционира во горниот дел на табелата.

Голот на Барди може да го видите на следниот ЛИНК.

Предраг Јанчески

Залутани во фудбалска Европа

Вечерва беше првото коло од Лигата на Европа каде што нашиот шампион Вардар дебитираше во групна фаза во било кое натпреварување (воопшто деби на клубско ниво во македонската историја), но место празник на фудбалот и огромна подршка од трибините, видовме полупразен стадион, а долу на теренот иако однапред се знаеше кој е фаворитот и какви се силите на двете екипи, но ни во најлошите и најпесимистичките прогнози никој не можеше да предвиди ова вечерва што се случи.

Вардар преимпресиониран, изгубен, дезориентиран, очаен и високиот пораз е сосема очекуван епилог. Се се почна со корнерот за Зенит во 4-та минута каде го изведе Нобоа а во петерецот од никого небранет Кокорин само се поклони за лесно отварање на водството. По само 20 минута на игра по левата страна Полоз новото засилување убаво проби и нафрли во шеснаесетникот на втората статива каде повторно од никого небранет Кокорин повторно со глава лесно ја затресе мрежата на Гачевски. При крајот на полувремето во 39-та минута рускиот тим го понижи тимот на Вардар, односно на прва ги одиграа додавањата лесно се пробија во шеснаесетникот и Кокорин се најде очи во очи со Гачевски и место шут и гол за хет-трик  тој се реши да го понижи колективот на Вардар одигрувајќи со пета кон својот соиграч Џуба кој не му беше тешко да ја погоди празната мрежа.

Како за илустрација Зенит во првото полувреме имаше играчка доминација, Вардар беше анемичен со само еден направен фаул, без корнер и без директен удар кон голот на Лунев. Во вториот дел само што помисливме дека Зенит Санкт Петерзбург ќе го намали темпото на игра, а вардарци ќе одиграат барем за честа, но по првите закани на Бобан Николов и Тигран Барсегјан се потоа се отиде во нова иницијатива од страна на гостинот каде што во 66 минута по одбиената топка на голманот Гачевски, дефанзивецот Бане Ивановиќ лесно ја смести во голот. Во судиското надополнување нововлезениот Ругани кој е новото воедно засилување од Аргентиза за Зенит го постигна дебитанскиот свој гол и стави точка на оваа средба. Инаку голот исто така беше дело на акција каде Нобоа атрактивно со пета го ископира потегот од првото полувреме на Кокорин и реализација без никаков проблем.

Предраг Јанчески

Каков гол на Серхио Рамос (ВИДЕО)

Европскиот првак Реал Мадрид рутински го совлада на тимот на АПОЕЛ со 3:0 со двата погодоци на Кристијано Роналдо и мајсторијата со ножички на Рамос во 61 минута. Голот на Серхио Рамос може да го видите на следниот ЛИНК.

Тинејџерските звезди со нови рекорди

Синоќешните натпревари од првото коло од новата сезона во Лига на Шампиони веднаш беа зачинети со нови рекорди, а во прв ред тоа се тинејџерските звезди Килијан Мпабе новото мега засилување на ПСЖ каде постигна гол на своето деби во Лига на Шампиони на ,,Селтик Парк против Селтик, а исто така Мпабе мината сезона во дебитанскиот настап постигна гол и за Монако па е првиот тинејџер што за два различни клуба постигнува гол на своето деби. Француската млада звезда постигна деби гол и во домашниот шампионат против тимот на Мец.

Тинејџерот на Манчестер Јунајтед кој воедно потекнува од нивната академија Маркус Рашворд има фантастична голгетерска низа на деби погодоци на сите можни ранг на на натпреварувања:

Рашфорд постигна гол на своите деби натпревари во:

Премиер лигата

Лигата на Шампионите

Англија (репрезентација)

Лигата на Европа

ФА Куп

Лига Куп

Англија У21 (репрезентација)

За соиграчот на Рашворд Давид Де Геа на натпреварот против Базел беше 100-ти натпревар без примен гол во дресот на Манчестер Јунајтед.

Предраг Јанчески

 

 

Ели Јаковска потпиша за Бешикташ

Ретка е појавата да македонски фудбалер направи интернационален трансфер диреткно од македонско првенство во странски клуб, но затоа со задоволство сакаме да објавиме дека  македонска фудбалерка потпишува за странски клуб и тоа се работи за истанбулкиот гигант тимот на Бешикташ, а се работи за 22 гидишната македонска репрезентативка Ели Јаковска која одличните партии во ЖВК СЦ Истатов ги претвори во интернационален трансвер во турски Бешикташ.

Нејзините голови се надеваме и очекуваме да ги има во изобилие како што тоа го правеше во ЖФК Истатов каде успеа минатата сезона да се закити со двојна титула. Ваквите трансвери се и бенефит и за македонската репрезентација која ќе добие на квалитет и професионалност.

Предраг Јанчески

Двајца македонски фудбалери дебитираа во ЛШ

Младите фудбалери Оливер Стоименовски и Бојан Миовски денеска го имаа своето деби во младинската Лига на шампиони во фудбал.

Тие двајца како членови на Карабах играа цел меч против младиот тим на Челзи. Иако Карабах загуби со 5:0 од Челзи вреди да се спомене дебито на овие наши момчиња кои дојдоа во редовите на Карабах од ФК Работнички од Скопје и ќе се трудат да се борат за место и во првиот тим на Карабах.